Úvod > Aktuality > Praha bude opět Zlatá! Festival zahájí Dagmar Pecková
Praha bude opět Zlatá! Festival zahájí Dagmar Pecková
"> "> "> Zdroj foto: operaplus.cz "> "> "> "> ">
Kultura

Praha bude opět Zlatá! Festival zahájí Dagmar Pecková

  • Vydáno20. září 2022
59. ročník festivalu Zlatá Praha zahájí ve středu 21. září 2022 česká operní legenda Dagmar Pecková. Filmy o hudbě a tanci z celého světa se budou promítat na Nové scéně Národního divadla. Dvě desítky filmů reprezentují Českou republiku, diváci uvidí filmy o pěvkyni Damar Peckové, primabaleríně Nikole Márové, houslistovi Václavu Hudečkovi či slavném choreografovi Jiřím Kyliánovi. Slavnostní zakončení a předávání nejvyšších festivalových cen proběhne v sobotu večer 24. září.
Zlatá PrahaDevětapadesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha nabídne 88 soutěžních a dva nesoutěžní snímky o hudbě a tanci z ce lého světa, díky nimž diváci kromě tradičních operních či tanečních domů a koncertních sálů navštíví třeba vrcholky švýcarských Alp, řecký ostrov Delos nebo hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Jeden z nejstarších televizních festivalů v Evropě hostí Nová scéna Národního divadla od středy 21. do soboty 24. září 2022.

Dagmar PeckováLetošní ročník festivalu Zlatá Praha slavnostně odstartuje operní pěvkyně Dagmar Pecková a její hosté. O slavné Mozartovy árie, operetní repertoár či písně Gustava Mahlera ale tradičně nepřijdou ani televizní diváci, kterým zahajovací večer v přímém přenosu nabídne kulturní program ČT art. O významné pěvkyni pojednává dokument Stoptime Dagmar Peckové, jenž bude mít slavnostní festivalovou premiéru o den později, ve čtvrtek 22. září. Festival rovněž uctí odkaz jednoho z nejvýznamnějších choreografů své generace, Jiřího Kyliána. Dokumentární snímek Divadelní tajemství popisující zrození, život a smrt prvního divadla zasvěceného tanečnímu umění, Nederlands Dans Theater, jehož byl Kylián dlouholetým uměleckým ředitelem, uvede festival ve světové premiéře v pátek 23. září.

Festival Zlatá PrahaKromě mnoha slavnostních premiér a dohromady devadesáti snímků nabídne letošní ročník i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se v průběhu čtyř festivalových dní mohou těšit na speciální projekce, Tančírnu i sobotní komentované prohlídky historické budovy Národního divadla a odpoledne se StarDance, na němž osobnosti populární soutěže roztančí náměstí Václava Havla. Kompletní program festivalu je k dispozici na webových stránkách festivalu. O ocenění těch nejlepších snímků rozhodne již tradičně pětičlenná mezinárodní porota. Slavnostní předávání cen se uskuteční v sobotu 24. září. Divákům jej od 21:45 hodin nabídne ČT art.
Nová scéna Národního divadla

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.