Úvod > Aktuality > V sobotu se výjimečně otevřou přehrady Pilská a Láz v Brdech
V sobotu se výjimečně otevřou přehrady Pilská a Láz v Brdech
">
Příroda

V sobotu se výjimečně otevřou přehrady Pilská a Láz v Brdech

  • Vydáno15. září 2016
Nově zpřístupněné oblasti někdejšího vojenského prostoru v Brdech jsou lákadlem pro turisty i obdivovatele přírody. Spojit zajímavý výlet se dnem otevřených dveří dvojice vodních děl Pilská a Láz můžete v sobotu 17. září, kdy se tato vodní díla otevírají všem zvídavým milovníkům technických památek.
Jedinečnou příležitost k návštěvě VD Láz a Pilská na Příbramsku budou mít milovníci technických zajímavostí v sobotu 17. 9. 2016 od 9:00 do 16:00 hodin.
 

Prohlídka vodního díla Láz

Štola LázV rámci exkurze bude možné VD Láz navštívit původní štolu vytesanou do skály a nově vybudovanou štolou projít do odběrného objektu. Vodní dílo Láz je od nejbližšího parkovacího místa vzdáleno cca 700 metrů. Na exkurzi do vnitřních prostor VD Láz je třeba se předem registrovat, registrace je spuštěna webu Povodí Vltavy.

Vodní nádrž Láz se nachází 1 km vzdušnou čarou západně od obce Láz (Žernová) nedaleko Příbrami. Je první přehradou na toku řeky Litavky, která pramení několik kilometrů západním směrem. Nádrž byla budována v letech 1818–22 jako zásobárna vody pro příbramské doly a hutě. Původně se jmenovala podle arcivévody Františka Karla Erzherzog Franz Karl Teich No.1. V letech 1857-59 byla po havárii rekonstruována. K další významné rekonstrukci se pak přistoupilo až po více než 100 letech, mezi roky 1991-93. V současnosti slouží jako jeden z rezervoárů pitné vody pro příbramskou aglomeraci.
 

Na exkurzi přehrady Pilská

PilskáDále můžete pokračovat pěšky (či na kole) k VD Pilská, kde se projdete po hrázi vodárenské nádrže, za běžného provozu veřejnosti nepřístupné. Na cestu vás Povodí Vltavy vybaví mapou a letákem s popisem. Pokud se rozhodnete pro okruh přes obě vodní díla, čeká vás desetikilometrová procházka krásnou podzimní přírodou.

Pilská nádrž se nachází 2,6 km vzdušnou čarou severozápadně od obce Bohutín. Byla budována v letech 1849 – 1853 původně jako zásobárna vody pro příbramské doly a hutě, v současnosti představuje největší rezervoár pitné vody pro příbramskou aglomeraci. V současnosti je snadno přístupná – až ke koupališti v Bohutíně zajíždí linka č. 15 z Příbrami, která má zastávku také v Kozičíně. Jak zde, tak i u koupaliště se nacházejí menší parkoviště.
Přehrada Láz u Příbrami

Přehrada Láz u Příbrami

Vodní dílo Láz bylo postaveno v letech 1818 – 1822 na horním toku Litavky cca 8 km nad Příbramí. Původně měl tento rybník účel zásobovat stříbrné doly v Březových Horách vodou k pohánění různých mechanizmů a k pohonu pil. Dnes je zásobárnou pitné vody.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.