Úvod > Aktuality > V sobotu se ve Valticích chystá Muzejní noc

V sobotu se ve Valticích chystá Muzejní noc

Vydáno 29. května 2018 Kultura
Dveře valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny zůstanou v sobotu 2. června pro návštěvníky otevřené až do pozdních nočních hodin. V muzeu sice právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce, návštěvníci jsou i přesto vítáni, a to od 17 do 22 hodin, kdy je zde čeká zajímavý program. Vstup do muzea bude po celou dobu konání akce zdarma.
KaprV sobotu 2. června se ve valtickém muzeu pořádá muzejní noc. Celá expozice bude slavnostně nasvícena a návštěvníci budou mít možnost netradičním způsobem nahlédnout do života místní fauny. Seznámí se s běžnými i vzácnými druhy ryb, žijícími v lednických rybnících i tůních lužního lesa, mohou také obdivovat zástupce ptačí říše, jejichž druhovou pestrostí je příroda Lednicko-valtického areálu vyhlášená.

Malé i velké návštěvníky zaujmou velkoobjemová akvária s našimi nejvýznamnějšími sladkovodními rybami nebo si mohou pohrát na louce či vylézt na posed. Pro děti bude přichystána vědomostní hra se zajímavou odměnou na konci. Přestože v muzeu už započala rekonstrukce a je přístupná pouze expozice Život v krajině Lednicko-valtického areálu, najdou zde malí i dospělí návštěvníci vyžití a zajímavý večerní program.
 

Co přinese probíhající rekonstrukce?

NZM ValticeRekonstrukce muzea potrvá více než rok a kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem zlepšení podmínek uchování sbírkového fondu muzea. Návštěvníci se mohou těšit na tři nové expoziceNárodní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování stávající expozice Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizací areálu se také výrazně zlepší podmínky pro uchovávání sbírkových předmětů v depozitářích. Vznikne efektivnější systém jejich ukládání, zlepší se tepelné a vlhkostní podmínky, dojde k odstranění havarijních technických podmínek, jako je například zatékání stropu. Sbírkové předměty budou lépe zabezpečeny také z hlediska požární ochrany, ochrany proti odcizení a před neoprávněnou manipulací.

Budovu muzea najdete přímo na valtickém náměstí, jako součást komplexu staveb, které dříve sloužily zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Pobočka Národního zemědělského muzea zde sídlí již od roku 1985.
NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum čeká v letech 2017 - 2019 rozsáhlá proměna.