Úvod > Aktuality > V sobotu se ve Valticích chystá Muzejní noc
Kultura

V sobotu se ve Valticích chystá Muzejní noc

  • Vydáno29. května 2018
Dveře valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny zůstanou v sobotu 2. června pro návštěvníky otevřené až do pozdních nočních hodin. V muzeu sice právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce, návštěvníci jsou i přesto vítáni, a to od 17 do 22 hodin, kdy je zde čeká zajímavý program. Vstup do muzea bude po celou dobu konání akce zdarma.
KaprV sobotu 2. června se ve valtickém muzeu pořádá muzejní noc. Celá expozice bude slavnostně nasvícena a návštěvníci budou mít možnost netradičním způsobem nahlédnout do života místní fauny. Seznámí se s běžnými i vzácnými druhy ryb, žijícími v lednických rybnících i tůních lužního lesa, mohou také obdivovat zástupce ptačí říše, jejichž druhovou pestrostí je příroda Lednicko-valtického areálu vyhlášená.

Malé i velké návštěvníky zaujmou velkoobjemová akvária s našimi nejvýznamnějšími sladkovodními rybami nebo si mohou pohrát na louce či vylézt na posed. Pro děti bude přichystána vědomostní hra se zajímavou odměnou na konci. Přestože v muzeu už započala rekonstrukce a je přístupná pouze expozice Život v krajině Lednicko-valtického areálu, najdou zde malí i dospělí návštěvníci vyžití a zajímavý večerní program.
 

Co přinese probíhající rekonstrukce?

NZM ValticeRekonstrukce muzea potrvá více než rok a kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem zlepšení podmínek uchování sbírkového fondu muzea. Návštěvníci se mohou těšit na tři nové expoziceNárodní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování stávající expozice Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizací areálu se také výrazně zlepší podmínky pro uchovávání sbírkových předmětů v depozitářích. Vznikne efektivnější systém jejich ukládání, zlepší se tepelné a vlhkostní podmínky, dojde k odstranění havarijních technických podmínek, jako je například zatékání stropu. Sbírkové předměty budou lépe zabezpečeny také z hlediska požární ochrany, ochrany proti odcizení a před neoprávněnou manipulací.

Budovu muzea najdete přímo na valtickém náměstí, jako součást komplexu staveb, které dříve sloužily zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Pobočka Národního zemědělského muzea zde sídlí již od roku 1985.
NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika