Úvod > Aktuality > V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně
V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně
"> "> "> "> ">
Zážitky

V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně

  • Vydáno26. března 2019
Letos o něco dříve, již 30. 3., budou zpřístupněny jižní zahrady děčínského zámku, ve kterých momentálně probíhají jarní úpravy. V neděli 31. března se na zámek mohou vypravit i ti, kteří touží nahlédnout do zámeckého sklepení.
Zahrada zámku DěčínZima pomalu končí a vlády nad teploměrem se již, doufejme, chopí jaro. Na Jižních terasách i v Růžové zahradě probíhají po celý březen nejrůznější úpravy. Kromě běžného úklidu po zimě je především potřeba připravit trvalkové záhony, vyhrabat trávníky, prořezat vinici, ostříhat živé ploty, rozmístit všechny zazimované nádobové rostliny a spoustu dalšího. Po čtyřměsíční odstávce je třeba také uvést do provozu všechny kašny, které celou zimu strávily pod důkladným bedněním.

V sobotu 30.3. bude probíhat otevření nové turistické sezony a zároveň se otevírají i brány zámeckých zahrad. Na jižních zahradách od 14:00 do 18:00 bude připravený program převážně pro děti. Odpoledne obohatí kapela Los Pelotudos a houslový soubor Impira. Součástí programu budou i prohlídky Čajového pavilonu v jižních zahradách.
 

Tajuplné zámecké sklepení se otevře v neděli

Podzemí DěčínV neděli 31. března, nabídne zámek zájemcům speciální prohlídky zámeckých sklepení. Jedná se o prostory, které nejsou běžně návštěvníkům přístupné, a proto je o prohlídky zpravidla velký zájem. Kapacita je omezená, vstupenky je potřeba si dopředu objednat. Prohlídky se konají v 11, 14, 15 a 16 hodin. Vstupné do tajemných skelpních prostor stojí 120 korun.

Vzhledem k rozměrům samotného zámku patří i jeho podzemí mezi nejrozsáhlejší na památkových objektech v České republice. A to ani není podsklepen celý. Prostory pod úrovní terénu disponují pouze jižní a západní křídlo, zatímco severní a východní část byly založeny přímo na skále. Vůbec nejhlubší část sklepů se nachází na západní straně pod hodinovou věží. Již v barokních časech zde byla přímo do skály vytesána soustava místností, které postupně sestupují do nitra skalního masivu. Na severní straně zámku je jediným podzemním prostorem lednice při někdejší zámecké kuchyni.
Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.