Úvod > Aktuality > V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi
V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi
"> "> V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi "> Loretánské slavnosti 2013 probehnou v architektonicky cenném barokním areálu z 18. století "> Dospelým jsou urceny prohlídky poutního místa s pruvodcem a zprístupnení bežne neprístupných prostor
Památky

V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi

  • Vydáno14. září 2018
V Loretě Rumburk se v sobotu 15. září 2018 odehraje celodenní divadelní a hudební slavnost pro celou rodinu. Loretánské slavnosti proběhnou v architektonicky cenném barokním areálu z 18. století. Celodenní hudební a divadelní program pro děti a rodiče nabídne pohádky, výtvarná tvoření či půjčovnu historických kostýmů. Představí se nová interaktivní výstava o historii Lorety Rumburk. Již XXII. Loretánské slavnosti v Rumburku jsou součástí Dnů evropského dědictví 2018.

Loreta RumburkLoreta v Rumburku je mariánské poutní místo a barokní klenot severních Čech, učebnice architektury pod širým nebem a zároveň ostrov vlídného ticha. Celoročně přístupná kulturní památka zároveň nabízí výstavy, koncerty a další akce – například Loretánské slavnosti.

V sobotu 15. září 2018 se Loreta Rumburk připojuje ke Dnům evropského dědictví 2018. Kulturní památka nabídne od 10:00 do 17:30 hodin prohlídky s průvodcem. Pro návštěvníky je připraveno sedm komentovaných prohlídek. Zájemci projdou těmi nejhodnotnějšími částmi Lorety. Dostanou se i do míst, která nejsou běžně přístupná, např. do kapucínského chóru a do kaple Kalvárie. Dvacetiminutové komentované prohlídky s průvodcem se konají v 10:30, 13:30 a 16:30 (loretánská kaple a kaple Svatých schodů), 12:30 a 15:30 (Expozice církevního umění Šluknovska) a 11:30 a 14:30 (klášterní kostel sv. Vavřince). Sraz účastníků je u pokladny Lorety Rumburk.

Děti čeká tvoření ve výtvarných dílnách a speciální divadelní představení. Od 10:55 do 11:35 čeká na děti divadelní pohádka Medvědí princ (na nádvoří). Interaktivní představení Deset-dvacet-Sova! se odehraje ve 14:00 hodin. Dospělí by si pak neměli nechat ujít v 16:30 až 17:30 program Barokní ženy: koncert z děl skladatelek a básnířek 17. a 18. stol. Účinkuje soubor Musica Poetica z Brna (kostel sv. Vavřince).
 

Tvůrčí dílny nebo půjčovna kostýmů

loretánské slavnostiNebudou chybět ani tvůrčí dílny pro děti i dospělé: 11:40-12:40 tiskařská dílna, 12:55-13:55 Barokní reliéf – tvorba ornamentu. Výtvarná dílna pro děti a jejich rodiče s lektorkou Hanou Šromovou. 14:45-16:15 Divadlo zázraků – tvorba vlastního prostorového příběhu (karigami). Výtvarná dílna s lektorkou Hanou Šromovou (90 min.). Průběžně bude probíhat zdobení perníků.

V provozu bude rovněž půjčovna historických kostýmů z období renesance a baroka (ateliér Quisquis), stálá interaktivní výstava o historii Lorety Rumburk (1707-2018) nebo prodej rukodělných výrobků regionálních výtvarníků a řemeslníků (ambit).

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Hledačka s podtitulem "Putování v čase od gotiky po 20. století" nabízí setkání s významnými stavebními památkami a historií Rumburku. Poučná a zábavná hra vás provede centrem města. Okruh o délce 1,6 km propojuje deset zastavení z období gotiky, baroka, secese a expresionismu.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.