Úvod > Aktuality > V sobotu oslaví Masopust ve skanzenu Vysoký Chlumec
V sobotu oslaví Masopust ve skanzenu Vysoký Chlumec
">
Zážitky

V sobotu oslaví Masopust ve skanzenu Vysoký Chlumec

Vydáno 28. února 2020
Tradiční masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou uprostřed povltavské vesnice, to je Masopust ve skanzenu Vysoký Chlumec, který proběhne již tuto sobotu 29. února 2020 od 14:00 hodin.
Masopust Vysoký ChlumecKaždoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 94 let, muzeum připravilo letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 29. února 2020 též ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram. Začátek oslav je v Chlumci ve 14:00 hodin, symbolické vstupné pak činí 1 Kč.

Masopust průvod PříbramMasopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu.

Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.
Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.