Úvod > Aktuality > Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou budou Plasy
Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou budou Plasy
"> "> V sobotu do Prahy prijede Legiovlak! "> Stylove odená legionárská obsluha vám ráda vysvetlí, k cemu jednotlivé soucásti vlaku sloužily "> Replika vlaku tu bude vystavena 12. až 15. ríjna a 18. až 30. ríjna

Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou budou Plasy

Vydáno 1. června 2020 Zážitky
Nádraží Plasy je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Plasích přístupný zdarma od úterý 6. až do neděle 7. června. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.

LegiovlakLegiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy

LegiovlakVlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, kovářského s obráběcí dílnou, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak po zahajovací zastávce v Plasích pokračuje napříč republikou, další zastávkou bude Žatec (9. - 14. 6.), Louny (16. - 21. 6.), Lovosice (23. - 28. 6.) nebo Děčín (30. 6. - 5. 7. 2020).
 

Bezpečnostní opatření v Legiovlaku

legiovlakS ohledem na prevenci před šířením epidemie COVID-19 platí v rámci celé expozice Legiovlaku  bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a s dodržováním kapacity návštěvníků. Veškeré bezpečnostní pokyny pro návštěvníky budou uvedeny na místě expozice.

Legiovlak 2020

2.6.
26.11.
Legiovlak 2020

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.