Úvod > Aktuality > V sázavské huti František vznikne Centrum sklářského umění
V sázavské huti František vznikne Centrum sklářského umění
">
Kultura

V sázavské huti František vznikne Centrum sklářského umění

  • Vydáno5. května 2013
Nadace Josefa Viewegha v Sázavě zahájila rekonstrukci bývalé sklářské huti František. Chátrající technickou památku přemění v unikátní Centrum sklářského umění. I když by měly být stavební části dokončeny v srpnu 2013, objekt bude oficiálně otevřen od roku 2014.
Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Na svou dobu moderní provoz byl vytápěný generátorovým plynem. Vyrostl v sousedství sídla Kavalierových, mlýna Na Kácku, nedaleko nejstarší Svatoprokopské nebo také Babiččiny sklářské hutě. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal význam huti František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.
 
Záchranu hutě si vzala za své Nadace Josefa Viewegha. Plánuje v ní otevřít Centrum sklářského umění, které nabídne sklářským výtvarníkům z České republiky prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl a poskytne jim také inspiraci a zdroj znalostí o sklářských technikách a postupech. Chce přispět k prohloubení spolupráce mezi výrobci, výtvarníky, studenty a vědci. Centrum nabídne zájemcům rezidenční pobyty, semináře, vzdělávací akce, výstavy, soutěže.  Na jeho řízení se budou podílet renomovaní sklářští výtvarníci a odborníci z partnerských organizací.

Další aktuality