Úvod > Aktuality > V Salmovském paláci si prohlédnete sbírky umění 19. století
V Salmovském paláci budou od 17. ríjna k videní sbírky umení 19. století
"> V Salmovském paláci budou od 17. ríjna k videní sbírky umení 19. století "> Vystaveno bude také rakouské a nemecké umení "> Prostory v prízemí Salmovského paláce jsou vyclenené na krátkodobé výstavní projekty
Kultura

V Salmovském paláci si prohlédnete sbírky umění 19. století

  • Vydáno15. října 2014
V Salmovském paláci se od 17. 10. 2014 otevře nová dlouhodobá expozice umění 19. století od klasicismu k romantismu, která byla v minulosti k vidění v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě. Ve sbírce si milovníci umění prohlédnou slavná díla Josefa Navrátila, Františka Tkadlíka či Josefa Mánesa, vystaveno bude také rakouské a německé umění.

Salmovský palácSalmovský palác připravil na letošní podzim otevření nové dlouhodobé expozice, která představí vybraná díla malby a plastiky prvních dvou třetin 19. století – od klasicismu k romantismu. Nová instalace ukáže nejvýznamnější část kmenového fondu Národní galerie v Praze obohacenou o zápůjčky, které jsou svým významem v kontextu vývoje umění 19. století nezastupitelné. Jedinečná sbírka, koncipovaná v chronologické linii do stylových, tématických a autorských celků, představí také rakouské a německé umění.

Těšit se můžete na nejvýznamnější obrazy Františka Tkadlíka, Antonína Machka, Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena nebo reprezentativní kolekci malířské rodiny Mánesů v čele s pracemi Josefovými. Haushoferovu krajinářskou školu pražské Akademie budou reprezentovat plátna Adolfa Kosárka, Bedřicha Havránka a dalších. V širším výběru bude zastoupena také sochařská tvorba našich nejlepších autorů Václava Prachnera, Václava Levého, bratří Josefa a Emanuela Maxů a dalších.

NavrátilRakouské a německé umění zastoupí slavné malby Caspara Davida Friedricha, Johanna Christiana C. Dahla, Carla Spitzwega, Christiana Morgensterna, Carla Rottmanna, Friedricha Amerlinga, Ferdinanda Georga Waldmüllera a dalších, dokládající vzájemné umělecko-kulturní vztahy v rámci středoevropského kulturního prostoru.

Prostory v přízemí Salmovského paláce jsou vyčleněné na krátkodobé výstavní projekty. Nchází se zde také studijní depozitář, kde si můžete prohlédnout v rámci speciálních programů lektorského oddělení umělecká díla v instalaci na sítích tak, jak se nachází v našich centrálních depozitářích, které však z bezpečnostních a restaurátorských důvodů nejsou veřejnosti přístupné.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.