Úvod > Aktuality > V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr
V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr
"> "> ">
Památky

V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr

  • Vydáno10. května 2022
Muzeum Kroměřížska v sobotu 14. května 2022 slavnostně otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Zájemcům o lidovou kulturu nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Návštěvníci se v sobotu mohou těšit i na bohatý kulturní program.
dvůr rymiceNejvýznamnějším počinem Muzea Kroměřížska v letošním roce je zpřístupnění zrekonstruovaného hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice. Součástí slavnostního otevření, které je naplánováno na 14. května, bude bohatý kulturní program. Vrata hospodářského dvora se otevřou od 10:00 hodin. Příchozí se mohou těšit na vystoupení folklorní soubory Ječmínek a Malá Rusava nebo na cimbálovou muziku Bukovinka. Účast přislíbila i vítězka pořadu Peče celá země Petra Burianová a folkloristka Bronislava Millá Bečáková. Děti si budou moci nazdobit perníčky, objevit a prozkoumat bohatství hanáckého kroje či si vyzkoušet řadu dalších aktivit. Připraveny budou také komentované prohlídky expozice Od kvásku ke klásku, která je zaměřená na tradiční postupy spojené s výrobou chleba.

dvůr rymiceHospodářský dvůr představuje pozoruhodný ucelený architektonický komplex s depozitáři a novými expozicemi, které přibližují zemědělský život našich předků. Srdcem všeho je již zmiňovaná expozice věnovaná chlebu, který zaujímal to nejposvátnější místo v jejich životech. Zadělávání těsta mělo své rituály – u hospodyněk si nejvíce cenili toho, když dokázala upéct vynikající chleba. Dvůr z 18. století se dochoval kompletní. Nevyhnul se však nešetrným zásahům, po druhé světové válce, kdy dokonce sloužil jako kravín. Zrekonstruovaná stavba bude sloužit také jako nové zázemí pro návštěvníky, pokladna a zázemí zde najdou archeologové, etnografové i konzervátoři.

Muzeu v přírodě Rymice připravilo pro letošní sezonu nové návštěvnické trasy. První okruh zavede zájemce do chalup a větrného mlýna. Druhý nabízí prohlídku tvrze a seznámení s venkovskými řemesly. Obě trasy lze spojit. Od května je areál otevřený denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00. Letošní novinkou je i logo rymického muzea inspirované chrpou. Rostlina v minulosti na loukách a pastvinách v okolí vesnice hojně rostla.
Hospodářský dvůr Rymice

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Muzeum v přírodě Rymice

Muzeum v přírodě Rymice

Skanzen ve vesnici na úpatí Hostýnských vrchů nabízí pohled na život hanáckého venkova během 18. a 19. století. Několik usedlostí doplňuje kovárna, sedlářská dílna, větrný mlýn, hospodářský dvůr a tvrz, kde si můžete prohlédnout expozici věnovanou větrným mlýnům na Moravě a ve Slezsku.

Další aktuality

13.5.
2022
Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zlínský kraj | Příroda
4.5.
2022
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Zlínský kraj | Letní sporty