Úvod > Aktuality > V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr
Památky

V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr

  • Vydáno10. května 2022
Muzeum Kroměřížska v sobotu 14. května 2022 slavnostně otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Zájemcům o lidovou kulturu nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Návštěvníci se v sobotu mohou těšit i na bohatý kulturní program.
dvůr rymiceNejvýznamnějším počinem Muzea Kroměřížska v letošním roce je zpřístupnění zrekonstruovaného hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice. Součástí slavnostního otevření, které je naplánováno na 14. května, bude bohatý kulturní program. Vrata hospodářského dvora se otevřou od 10:00 hodin. Příchozí se mohou těšit na vystoupení folklorní soubory Ječmínek a Malá Rusava nebo na cimbálovou muziku Bukovinka. Účast přislíbila i vítězka pořadu Peče celá země Petra Burianová a folkloristka Bronislava Millá Bečáková. Děti si budou moci nazdobit perníčky, objevit a prozkoumat bohatství hanáckého kroje či si vyzkoušet řadu dalších aktivit. Připraveny budou také komentované prohlídky expozice Od kvásku ke klásku, která je zaměřená na tradiční postupy spojené s výrobou chleba.

dvůr rymiceHospodářský dvůr představuje pozoruhodný ucelený architektonický komplex s depozitáři a novými expozicemi, které přibližují zemědělský život našich předků. Srdcem všeho je již zmiňovaná expozice věnovaná chlebu, který zaujímal to nejposvátnější místo v jejich životech. Zadělávání těsta mělo své rituály – u hospodyněk si nejvíce cenili toho, když dokázala upéct vynikající chleba. Dvůr z 18. století se dochoval kompletní. Nevyhnul se však nešetrným zásahům, po druhé světové válce, kdy dokonce sloužil jako kravín. Zrekonstruovaná stavba bude sloužit také jako nové zázemí pro návštěvníky, pokladna a zázemí zde najdou archeologové, etnografové i konzervátoři.

Muzeu v přírodě Rymice připravilo pro letošní sezonu nové návštěvnické trasy. První okruh zavede zájemce do chalup a větrného mlýna. Druhý nabízí prohlídku tvrze a seznámení s venkovskými řemesly. Obě trasy lze spojit. Od května je areál otevřený denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00. Letošní novinkou je i logo rymického muzea inspirované chrpou. Rostlina v minulosti na loukách a pastvinách v okolí vesnice hojně rostla.
Hospodářský dvůr Rymice

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prošel rozsáhlou obnovou. V roce 2022 zde vznikl atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabízí jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Muzeum v přírodě Rymice

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic.

Další aktuality

Ski areál Razula otevírá sjezdovku Horal, dobré podmínky jsou i pro běžecké lyžování

Lyžařská sezóna ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích startuje. Již v pátek 8. prosince bude zahájen provoz na sjezdovce Horal. Současně se startem lyžařské sezóny se otevře také Lyžařská škola Razulák. Ve Velkých Karlovicích je nyní přibližně 25 cm přírodního sněhu a na sjezdovce u hotelu Horal leží navíc dalších 50 cm technického sněhu.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Užijte si advent ve Zlíně – vyhlídkové kolo, kulturní program i unikátní bar

Nechce se vám cestovat daleko a chcete zažít krásný advent? Vydejte se do Zlína, kde se před unikátně zrekonstruovanou budovou Obchodního domu konají vánoční trhy. Těšit se můžete na stánky s nejrůznějšími dobrotami, romanticky svítící vánoční strom, ohňové koše, stylovou dětskou manéž s kolotočem, bohatý doprovodný program a nechybí ani vyhlídkové kolo – každoroční oblíbená atrakce, z níž se vám naskytne netradiční pohled na město včetně blízkého baťovského mrakodrapu. A aby toho nebylo málo, můžete večer zakončit v unikátním Baru 1931, jehož interiér ozdobí 12 tisíc skleněných vánočních ozdob!
Zlínský kraj | Zážitky

Zimní dovolená v Beskydech: nová vyhřívaná šestisedačka, výhodný skipas i termály

Zcela nová vyhřívaná 6sedačka v areálu Bílá je jednou z mnoha letošních zimních novinek v Beskydech. Pro lyžaře si tady provozovatelé hned šesti lyžařských středisek připravili výhodný skipas a na jejich příjezd se připravují už i hotely, které lákají na wellness s teplými vyhřívanými bazény i bohatý doprovodný program.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Zlínský kraj | Kultura

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura