Úvod > Aktuality > V Rumburku nahlédnete do nové expozice církevního umění
Loreta Rumburk
"> Loreta Rumburk "> Expozice nabízí zážitek pro všechny smysly "> expozice církevního umení
Kultura

V Rumburku nahlédnete do nové expozice církevního umění

  • Vydáno17. září 2013
V rumburské Loretě se ve středu 18. září 2013 od 17 hodin, po dvouleté rekonstrukci, slavnostně otevře nová Expozice církevního umění Šluknovska. Prohlídka nové stále výstavy v mariánském poutním místě nabídne zážitek pro všechny smysly, návštěvníci navíc budou míst možnost vstoupit poprvé do dosud nepřístupné části památkově chráněného barokního areálu.
Loreta RumburkNa programu slavnostního otevření expozice jsou dobové duchovní skladby a představení nového výstavního prostoru. Nový výstavní prostor vznikl ve vstupní budově Lorety Rumburk. Objekt z let 1743 – 1753 byl postaven podle plánů neznámého architekta jako obytná budova pro chlapce – zpěváky, kteří svým zpěvem doprovázeli bohoslužby v rumburské Loretě. Stavbu v polovině 18. století financoval majitel rumburského panství, slavný císařský vojevůdce a diplomat Josef Václav kníže z Liechtensteina. Díky citlivé rekonstrukci se zachránily historické dřevěné konstrukce včetně podlah, schodišť a stropu, původní vzhled získaly dveře, zárubně, zábradlí i malované dřevěné okenice.

Prohlídka „Expozice církevního umění Šluknovska“ v mariánském poutním místě Loreta Rumburk nabízí zážitek pro všechny smysly. V Klenotnici návštěvníci uvidí ornáty a bohoslužebné nádoby a seznámí se i s vůní kadidla. V prostoru hlavní věže se dotknou zachráněného a funkčního hodinového stroje z kostela sv. Václava ve Fukově, který přečkal likvidaci kostela a obce v roce 1960. Ve výstavním prostoru uslyší barokní skladby, zkomponované přímo na Šluknovsku, a duchovní hudbu, provozovanou před rokem 1945 v kapucínském klášteře a loretánské kapli v Rumburku.

Expozice církevního umění rumburPozornost zasluhuje gotická socha Piety z rumburské Lorety. Díky náročnému restaurování zcela proměnila svůj výraz a z nevzhledné sochy z lipového dřeva se po odstranění nevhodných přemaleb z 19. století stal klenot expozice, datovaný do roku 1520. Vystaveny jsou i sošky Pražského Jezulátka, věnované v minulosti kněžnami z Liechtensteina kapli Pražského Jezulátka v ambitu Lorety Rumburk. Představují se i šaty Jezulátka v liturgických barvách. Nečekané rozuzlení skrývá bohatě polychromovaná barokní socha Panny Marie Immaculaty, kterou se podařilo sestavit ze čtyř fragmentů.

Expozice církevního umění Šluknovska je  do konce října přístupná v otevírací době Lorety Rumburk, od úterý do soboty mezi 10 až 17 hodinou. Vstupné je stanoveno na 50 a 25 Kč. Od listopadu do března je expozice přístupná na vyžádání. Na podzim 2013 jsou připraveny dvě komentované prohlídky s autorkou výstavy, při nichž se zájemci podrobněji seznámí s jednotlivými exponáty. Prohlídky se uskuteční ve čtvrtek 3. 10. a 24. 10. 2013 od 17.00 hodin. Určeny jsou pro desetičlenné skupiny a nutná je předchozí rezervace.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.