Úvod > Aktuality > V rekonstruované hradecké Bílé věži skláři sestavují unikátní skleněný model
V rekonstruované hradecké Bílé věži skláři sestavují unikátní skleněný model
">
Památky

V rekonstruované hradecké Bílé věži skláři sestavují unikátní skleněný model

  • Vydáno19. března 2015
V prostorech téměř opravené Bílé věže v historickém centru Hradce Králové skláři montují skleněný model této královéhradecké dominanty. Model v měřítku 1:20, který váží zhruba jednu tunu a tvoří jej pět stovek dílů, bude po dokončení přes tři a půl metru vysoký.
Bílá věž – foto L. RennerNěkolik beden ukrývajících zhruba jednu tunu vážící skleněný model Bílé věže od novoborských sklářů dorazilo minulý týden pod Bílou věž. Jedna z největších a nejtěžších skleněných plastik, která byla v Česku vyrobena, bude umístěna přímo v rekonstruované Bílé věži.

Jednotlivé díly skláři lepili speciálním lepidlem do větších celků, které v bednách dorazily do Hradce Králové. Z nich potom přímo na místě, tedy v Bílé věži, sestavují věrný model sedmdesát metrů vysoké dominanty města. Tento týden by měli plastiku dokončit, zbývá osadit metrovou špičku. Model věže totiž není žádný drobeček, jeho výška dosahuje do 3,6 metru. Už při výrobě se museli skláři vypořádat s řadou nástrah. Model totiž nemá žádnou podpůrnou konstrukci.

Rekonstrukce Bílé věže by měla být hotová do konce dubna. Součástí 72 metrů vysoké věže bude také multimediální informační centrum v jejím interiéru.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.