Úvod > Aktuality > V regionu Šumava zvítězila zřícenina hradu Rabí
V regionu Šumava zvítězila zřícenina hradu Rabí
">
Památky

V regionu Šumava zvítězila zřícenina hradu Rabí

  • Vydáno29. října 2011
Agentura CzechTourism, provozovatel portálu s tuzemskými turistickými nabídkami www.kudyznudy.cz, již zná vítěze soutěže Ceny Kudy z nudy 2011. Do letošního hlasování se zapojilo 11 tisíc lidí, kteří mezi 200 nominovaných aktivit rozdělili téměř 100 tisíc hlasů. Vítězem třetího ročníku soutěže se pro region Šumava stala Zřícenina hradu Rabí.
Finální hlasování bylo ukončeno 30. září a v závěru svádělo souboj o vítězství hned několik turistických míst. První příčku pro region Šumava obsadila zřícenina hradu Rabí, na kterou ji hlasující vynesli celkovým počtem 660 hlasů. Druhé místo získal hrad Kašperk, pro který hlasovalo 632 soutěžících, a na třetí pozici se umístila vodní elektrárna Vydra a Čeňkova pila s 581 hlasy.
 
Nejúspěšnější aktivity v regionu Šumava:
Zřícenina hradu Rabí patří k hlavním dominantám Šumavy a je proslulá především tím, že zde husitský válečník Jan Žižka přišel o své druhé oko. Hrad chránil obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi, ale i bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Stejnému účelu sloužil i hrad Kašperk, který je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava se nachází Čeňkova pila, osada pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka. Zároveň zde pobýval slavný český skladatel Bedřich Smetana, který zde zasadil tzv. Smetanův smrk.
 
Celkové pořadí aktivit na Šumavě:
Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v České republice                      660
Hrad Kašperk                                                                                        632
Vodní elektrárna Vydra a Čeňkova pila                                                 581
Černá věž, nově rekonstruovaná lékárna                                             558
Nouzová nocoviště v národním parku Šumava                                      543
Užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Kratochvíle                            500
Holiday Park Mlázovy                                                                            495
Zrekonstruovaný areál zámku Jindřichovice                                          449
Zámek Hrádek u Sušice znovu láká                                                        442
Muzeum Františka Křižíka                                                                      437
 
O soutěži Ceny Kudy z nudy 2011
Všechny turistické aktivity zaregistrované na portálu www.kudyznudy.cz prošly v květnu a červnu 2011 prvním, neveřejným kolem soutěže. V něm odborníci z cestovního ruchu vybrali v každém ze 17 turistických regionů deset aktivit, které nominovali do druhého kola. Systém hlasování byl jednoduchý – stačilo od 20. června do 30. září vyplnit interaktivní hlasovací formulář na www.cenykudyznudy.cz. To udělalo 11 000 lidí, kteří odevzdali 95 216 hlasů – o více než 30 tisíc hlasů více než v minulém roce. V soutěži bojovaly nabídky ve třech kategoriích – tradiční cíl, novinka sezóny a podnikatelský počin. Absolutním vítězem soutěže a zároveň vítězem kategorie Tradiční cíl se stalo Skalní město u Adršpachu (890 hlasů), vítězem kategorie Novinka sezóny se stal DinoPark Harfa Praha (793 hlasů), a nejlepší v kategorii Podnikatelský počin byl Wellness Horal (778 hlasů).

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.