Úvod > Aktuality > Pivovar Gambrinus letos slaví 150 let
Pivovar Gambrinus letos slaví 150 let
">
Gurmánská turistika

Pivovar Gambrinus letos slaví 150 let

  • Vydáno24. ledna 2019
Přesně před 150 lety, dne 24. ledna 1869, se v plzeňském hostinci U císaře rakouského sešla skupina podnikatelů, která zde učinila první kroky k založení druhého moderního pivovaru v Plzni. Není bez zajímavosti, že mezi nimi byl také Emil Škoda, který v témže roce koupil plzeňskou strojírnu.
Pivovar GambrinusPovolení k založení podniku získali v květnu 1869 a již o měsíc později se v obchodním rejstříku objevila firma První plzeňský akciový pivovar. Základní kámen pivovaru byl položen ještě v roce 1869 a rychlost výstavby by obstála i v našem 21. století - už 10. prosince 1870 se začalo prodávat nové pivo!
 
V roce 1907 ochutnal plzeňské pivo císař František Josef I. a nešetřil nadšením a chválou. Pivovarníci pak pivo pojmenovali „Pilsner Kaiserquell“, tedy „Plzeňský císařský zdroj“. Tato známka z pochopitelných důvodů nepřežila pád Rakouska-Uherska a tak se v Plzni ohlíželi po jiném názvu. V roce 1919 byla zaregistrována ochranná známka Plzeňský Gambrinus, která nahradila původní značku Kaiserquell. A copak ten Gambrinus vlastně znamená?
 
GmbrinusNázev Gambrinus odkazuje na patrona sladovníků, brabantského vévodu Jana I. neboli Jana Primuse. Vévoda byl pradědečkem Karla IV., žil ve 2. polovině 13. století a kromě toho, že vládl zemi, byl i v čele bruselského sladovnického cechu. Jeho jméno se někdy psalo také Gan Primus a odtud už je ke Gambrinusu jen krůček. Název Gambrinus je proto mezi pivovarníky oblíbený a piva této značky se vaří i jinde ve světě, například v Německu a Rakousku.
 
Pokud se chcete dozvědět o Gambrinusu další podrobnosti, vypravte se na prohlídku pivovaruExkurze „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování. No a 9. února se v pivovaru koná Zabijačka, jak se patří. Tak přijďte ochutnat jitrnice, jelítka, tlačenky, ovar, guláš a další zabijačkové dobroty od mistrů řezníků. O vynikající pivo nebude samozřejmě nouze.
Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Slavíte narozeniny, svátek, úspěšnou zkoušku, státnice, promoci, rozlučku se svobodou, narození potomka,...? Nebo si jen chcete pořádně užít večer s kamarády? Uspořádejte oslavu nebo párty pro kamarády v pivovaru Gambrinus.

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.