Úvod > Aktuality > V regionu Český ráj zvítězila naučná stezka v Prachovských skalách
V regionu Český ráj zvítězila naučná stezka v Prachovských skalách
">
Památky

V regionu Český ráj zvítězila naučná stezka v Prachovských skalách

  • Vydáno4. listopadu 2011
Agentura CzechTourism, provozovatel portálu s tuzemskými turistickými nabídkami www.kudyznudy.cz, vyhlásila vítěze soutěže Ceny Kudy z nudy 2011. V regionu Český ráj se nejoblíbenější aktivitou stala nově otevřená naučná stezka v Prachovských skalách. Celkem se do hlasování zapojilo 11 tisíc lidí, kteří mezi 200 nominovaných míst rozdělili téměř 100 tisíc hlasů.
V soutěži za Český ráj nejvíce bodovaly dobře známé turistické cíle – za prvními Prachovskými skalami se umístily hrady Trosky a Kost. Uspěly ale i úplné novinky, jako je Kamenářský dům v Trutnově nebo Expozice pilníků v Semilech. Na regionálního vítěze čeká v průběhu roku 2012 nadstandardní prezentace a publicita na akcích agentury CzechTourism.
 
Nejúspěšnější aktivity v regionu Český ráj:
Původní naučná stezka uprostřed Prachovských skal postupem času zastarala a přestala plnit svou „naučnou funkci“, proto vznikla nová stezka Prachovskými skalami, na níž se dozvíte mnoho zajímavostí z horolezeckého ráje. Symbolem Českého ráje je bezesporu hrad Trosky, pod nímž se podle pověstí nachází tajemné neprozkoumané chodby, které sloužily k zásobování a případnému úniku z hradu. Také hrad Kost patří k tradičním místům v Českém ráji, a jeho zajímavý název vznikl poměrně jednoduše – většina hrádků v té době se stavělo ze dřeva, ovšem tento hrad byl postaven z tvrdého kamene.

Celkové pořadí aktivit v Českém ráji:
Nově otevřená naučná stezka v Prachovských skálách          790
Hrad Trosky – symbol Českého ráje                                          776
Hrad Kost v Českém ráji                                                          720
Hrad Valdštejn                                                                         634
Výroba skleněných foukaných figurek                                      585
Rumcajsův svět Radka Pilaře                                                   563
Zámecký luxus na Sychrově                                                    521
Graal Club – unikátní prostředí v Mladé Boleslavi                    482
Kamenářský dům                                                                    447
Muzeum pilníků v Semilech                                                      438
 
O soutěži Ceny Kudy z nudy 2011
Všechny turistické aktivity zaregistrované na portálu www.kudyznudy.cz prošly v květnu a červnu 2011 prvním, neveřejným kolem soutěže. V něm odborníci z cestovního ruchu vybrali v každém ze 17 turistických regionů deset aktivit, které nominovali do druhého kola. Systém hlasování byl jednoduchý – stačilo od 20. června do 30. září vyplnit interaktivní hlasovací formulář na www.cenykudyznudy.cz. To udělalo 11 000 lidí, kteří odevzdali 95 216 hlasů – o více než 30 tisíc hlasů více než v minulém roce. V soutěži bojovaly nabídky ve třech kategoriích – tradiční cíl, novinka sezóny a podnikatelský počin. Absolutním vítězem soutěže a zároveň vítězem kategorie Tradiční cíl se stalo Skalní město u Adršpachu (890 hlasů), vítězem kategorie Novinka sezóny se stal DinoPark Harfa Praha (793 hlasů), a nejlepší v kategorii Podnikatelský počin byl Wellness Horal (778 hlasů).

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.