Úvod > Aktuality > V rajhradském klášteře se otevřela nová prohlídková trasa
V rajhradském kláštere se otevrela nová prohlídková trasa
"> V rajhradském kláštere se otevrela nová prohlídková trasa "> Podle citátu Andrée Bretona Setkání deštníku a šicího stroje na operacním stole je sestavena expozice Vítezslava Nezvala "> Soucástí výstavy jsoui obrazy, které Nezval namaloval
Památky

V rajhradském klášteře se otevřela nová prohlídková trasa

  • Vydáno13. listopadu 2013
Benediktinský klášter v Rajhradě otevřel zájemcům o histrorii a literaturu novou prohlídkovou trasu ve zrekonstruovaném jižním křídle prelatury. V Památníku písemnictví na Moravě se tak jedná o druhý návštěvní okruh, který vás provede výstavními a galerijními sály, klášterní zahradou a dobovou kuchyní. Nahlédnout lze také do dosud neopravených prostor, které zdevastovali vojáci před rokem 1989. Až do března příštího roku se na této trase seznámíte také se životem a dílem Vítězslava Nezvala.
RajhradNáročnou rekonstrukcí prošlo v minulých letech jižní křídlo prelatury kláštera v Rajhradě, kde byla nyní otevřená nová expozice. V nově upravených prostorách vznikly muzejní prostory včetně lapidária a multimediální prezentace. Ve velkém sále se konají krátkodobé výstavy, malá galerie uprostřed nové prohlídkové trasy bude patřit spojení literatury a výtvarného umění. V rámci prohlídky také nahlédnete do stylizované klášterní zahrady, kde se pěstují léčivé byliny a do dobové kuchyně. K vidění jsou také místnosti, které ještě neprošly opravami a v nichž se odráží realita "vojenské péče o památky" před rokem 1989.

V Rajhradě se spojuje barokní architektura se stále živou moravskou literaturou. Genius loci dodává místu sál zasvěcený zásadní přestavbě kláštera od stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od listopadu do konce března 2014 si  ve velkém sále prelatury prohlédnete také zajímavou výstavu s názvem Vítězslav Nezval – život, dílo kde naleznete Nezvalovy sbírky básní, fotografie ze života nebo dokonce i obrazy, který sám namaloval. Expozice byla zároveň inspirovaná surrealismem, ke kterému se básník hlásil. Podle citátu Andrée Bretona Setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole je také expozice sestavena.

Památník nabízí také druhou menší výstavu. Ta je věnovaná textům výtvarníka a spisovatele Aloise Mikulky, který napsal téměř padesát vlastních děl.
Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika