Úvod > Aktuality > V Příbrami jezdí historický vláček po nové trase a připravuje se nová expozice
V Příbrami jezdí historický vláček po nové trase a připravuje se nová expozice
">
Památky

V Příbrami jezdí historický vláček po nové trase a připravuje se nová expozice

  • Vydáno2. června 2013
Příbramské hornické muzeum zprovoznilo již třetí trasu hornického vláčku, tentokrát jako součásti stálé interaktivní expozice o historii uranového hornictví v areálu Památníku Vojna. Vláček pochází ze 70. let minulého století a celá souprava poveze návštěvníky rychlostí 5 kilometrů za hodinu. Vzezření soupravy je přitom stejné jako v dobách, kdy jezdila na šachtě.
Při příležitosti 200. výročí otevření Ševčinského dolu připravilo muzeum novou specializovanou expozici dokumentující nejvýznamnější období báňského podnikání na Příbramsku v 19. století, kdy se zde vytěžilo okolo 90 % zásob stříbra a olova v rámci tehdejšího Rakouska-Uherska a místní revír se tak zapsal do světových dějin hornictví. Otevřena bude v rámci Prokopské pouti 7. července.
 
Hornické muzeum Příbram je situováno v části Březové Hory. Hlavní vchod je v areálu Ševčinské šachty zaražené roku 1813 na místě staršího dolu ze 16. století. Další expozice jsou umístěny v původních báňských objektech dolu Vojtěch založeného v roce 1779, dolu Anna z roku 1789 a dolu Drkolnov otevřeného roku 1836. Současně nabízí ke zhlédnutí i několik kilometrů historického březohorského podzemí.
 
Již od května je otevřena nová stálá expozice s názvem Z historie staré Vltavy v muzeu obce Chotilsko, která přibližuje, mimo jiné, slavnou historii těžby a zpracování povltavské žuly a také vývoj exploatace zlata ve středním Povltaví a další zajímavosti.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Muzeum střední Vltavy a balonového létání v Chotilsku

Muzeum střední Vltavy a balonového létání v Chotilsku

Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny.