Úvod > Aktuality > I Praha zažije masopust a karnevalový rej
I Praha zažije masopust a karnevalový rej
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

I Praha zažije masopust a karnevalový rej

  • Vydáno5. února 2020
Součástí masopustních oslav budou také v Praze maškarní průvody, hodování, tancování a zpívání v ulicích města. K masopustním oslavám patří spousta jídla, průvody v maskách a obecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

Malostranský masopust, Kbelský masopust a maškary v Hlubočepích

Malostranský masopustTradiční masopustní průvod masek v kulisách Malé Strany a Hradčan, to je Malostranský masopust. Ten letošní vypukne už v sobotu 8. února 2020. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Sraz do průvodu bude ve 13:30 před hostincem U Černého vola. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot. V 15 hodin začne program na Kampě, kam dorazí rozjařené maškary okolo 16. hodiny.

Kbelský masopustVe 13:00 vypukne masopust také ve Kbelích, v Centrálním parku. Již tradičně bude pro náštěvníky připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. V 16:00 hodin se uskuteční masopustní průvod po Kbelích. Masopust je jedinečný tím, že je zaměřen převážně na děti a mládež, a tomu je také přizpůsoben program včetně soutěží a scének. Dětem jsou poutavou a dobře pochopitelnou formou představeny tradice a zvyklosti masopustu. Během celého odpoledne je součástí programu hudba, kterou zajišťují profesionálové. Vystupují zde ale také děti ze kbelských zájmových kroužků a dobrovolníci. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekají ukázky řemesel, tvořivé dílny a soutěže.

Hlubočepský masopustSobotní program bude pestrý rovněž v Hlubočepích. Průvod plný maškar a strašidel, hudby a bubnování se tradičně vydává z nádraží na plácek před technickou památku Pražský Semmering (ulice K Dalejím). Po vydatném napojení a nakrmení účastníků se rej přesouvá ulicí Pod Útesy na náměstíčko před malovaným domečkem, kde dochází k přetahované lanem, ve kterém maškary prokazují svou sílu. Průvod dále stoupá ulicí Pod Žvahohem kolem žvahovské školy a potom opět dolů z kopce do zlíchovské sokolovny. Na její zahradě a v jejím sále se pak hoduje, opéká, slaví, tančí, hraje, volí nejlepší masky a tomboluje s grandiózními cenami...
 

Masopust v Suchdole, Roztokách a Úněticích

roztocký masopustBujará nálada nastane 15. února i na pražském severu, kde je největší událostí Roztocký masopust se spoustou veselých masek. Maškary se v poledne setkají na roztockém zámku (muzeum), ve 14:30 projde průvod Roztokami, v 16:30 dojde na setkání masek z Roztok, Únětic a Suchdola na Holém vrchu, kde mimo jiné čekají maškary kolové tance.. Od 18:00 hodin pokračuje zábava v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó v Roztokách-Žalově (u autobusové zastávky Roztoky, rozcestí Žalov).

suchdolský masopustZahájení Suchdolského masopustu bude na Suchdolském náměstí ve 14:00 hodin, poté průvod zamíří k základní škole, k Brandejsově statku, k Starosuchdolské restauraci a kdo vydrží setká se na Holém vrchu s dalšími průvody z RoztokÚnětic.

A co Únětice? Ty lákají tradičně do pivovaru na "Pařbu jako sviňa". Hlavními body programu jsou ve 14:00 narážení masopustního speciálu únětickým masopustní průvodem, ve 14:30 se únětický masopustní průvod vydá z pivovaru na společné setkání s roztockými a suchdolskými na Holém vrchu. Od 18:00 začíná Afterparty ve stodole se skupinou Vintage Wine aneb Pařba jako sviňa, vstup je zdarma. Podávat se bude mimo jiné Masopustní boček - 16° spodně kvašený polotmavý bock, Únětický speciál – tradiční masopustní bock 16°, spodně kvašený speciál s obsahem alkoholu kolem 6%, zlatavé až měděné barvy.
 

Masopust nejen v Karlíně a na Žižkově

Karlínský masopustKarlínské náměstí v sobotu 15. února 2020 ožije již posedmnácté Karlínským masopustním veselím. Začíná se od 13:00 v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá masopustní průvod Křížíkovou ulicí na Karlínské náměstí. Od 14 hodin se na Karlínském náměstí můžete těšit na kapelu Zrní, Circus Brothers nebo fireshow od Blackout Paradox a velké množství stánků nejen masopustního charakteru.

Žižkovský masopustTaké Žižkov rozveselí 25. února 2020 bujaré oslavy Žižkovského masopustu. Tradiční masopustní průvod vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov. Koňský kočár, hudebníci, chůdaři, umělci, obří loutky andělů nebo prasátek se opět vydají do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kteří se do průvodu zapojí.

Břevnovský masopustV úterý 25. února se koná Břevnovský masopust, v sobotu 29. února pak proběhne maškarní bál v hotelu Pyramida. Ve středu 26. února zavoní masopustní pochoutky pěší zónou na Andělu. Masopustní posvícení nabídne od 8 do 19 hodin na 30 stánků, kde si vybere opravdu každý. Budete možné ochutnat od teplých uzenin, jitrnic, pečeného selete, polévek či gulášů až po plněné buchty, koláče, štrůdly, svařené víno, horký grog nebo medovinu.