Úvod > Aktuality > I Praha zažije masopust a karnevalový rej
Zážitky

I Praha zažije masopust a karnevalový rej

  • Vydáno5. února 2023
Součástí masopustních oslav budou také v Praze maškarní průvody, hodování, tancování a zpívání v ulicích města. K masopustním oslavám patří spousta jídla, průvody v maskách a obecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

Malostranský masopust, Kbelský masopust a maškary v Hlubočepích

Malostranský masopustTradiční masopustní průvod masek v kulisách Malé Strany a Hradčan, to je Malostranský masopust. Ten letošní vypukne už v sobotu 18. února 2023. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Sraz do průvodu bude ve 13:00 před hostincem U Černého vola. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot. V 15 hodin začne program na Kampě, kam dorazí rozjařené maškary okolo 16. hodiny.

Kbelský masopustVe 13:00 vypukne také masopust také ve Kbelích, v Centrálním parku. Již tradičně bude pro náštěvníky připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. V 16:00 hodin se uskuteční masopustní průvod po Kbelích. Masopust je jedinečný tím, že je zaměřen převážně na děti a mládež, a tomu je také přizpůsoben program včetně soutěží a scének. Dětem jsou poutavou a dobře pochopitelnou formou představeny tradice a zvyklosti masopustu. Během celého odpoledne je součástí programu hudba, kterou zajišťují profesionálové. Vystupují zde ale také děti ze kbelských zájmových kroužků a dobrovolníci. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekají ukázky řemesel, tvořivé dílny a soutěže.

Hlubočepský masopustUž o týden dříve, 11. února 2023, bude pestrý rovněž program v Hlubočepích. Průvod plný maškar a strašidel, hudby a bubnování se tradičně vydává z nádraží na plácek před technickou památku Pražský Semmering (ulice K Dalejím). Po vydatném napojení a nakrmení účastníků se rej přesouvá ulicí Pod Útesy na náměstíčko před malovaným domečkem, kde dochází k přetahované lanem, ve kterém maškary prokazují svou sílu. Průvod dále stoupá ulicí Pod Žvahohem kolem žvahovské školy a potom opět dolů z kopce do zlíchovské sokolovny. Na její zahradě a v jejím sále se pak hoduje, opéká, slaví, tančí, hraje, volí nejlepší masky a tomboluje s grandiózními cenami...
 

Masopust v Suchdole, Roztokách a Úněticích

roztocký masopustBujará nálada nastane 11. února i na pražském severu, kde je největší událostí Roztocký masopust se spoustou veselých masek. Maškary se v poledne setkají na roztockém zámku a pak projde průvod Roztokami. Večer pokračuje zábava v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó v Roztokách-Žalově (u autobusové zastávky Roztoky, rozcestí Žalov).

suchdolský masopustA co Únětice? Ty lákají tradičně do pivovaru také 11. února 2023 na "Pařbu jako sviňa". Hlavními body programu jsou ve 16:00 narážení masopustního speciálu únětickým masopustní průvodem. Podávat se bude mimo jiné Masopustní boček - 16° spodně kvašený polotmavý bock, Únětický speciál – tradiční masopustní bock 16°, spodně kvašený speciál s obsahem alkoholu kolem 6%, zlatavé až měděné barvy.
 

Masopust nejen v Karlíně a na Žižkově

Karlínský masopustKarlínské náměstí v sobotu 18. února 2023 ožije již 20: ročníkem masopustního veselí. Začíná se od 13:00 v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá masopustní průvod Křížíkovou ulicí na Karlínské náměstí. Od 14 hodin se na Karlínském náměstí můžete těšit na kapelu Pohřební kapelu, Uraggan Andrew a kapelu Děda Mládek Illegal Band a velké množství stánků nejen masopustního charakteru. Na závěr zhlédnete velkolepou fireshow Backout Paradox.

Žižkovský masopustTaké Žižkov rozveselí 18. února 2023 bujaré oslavy Žižkovského masopustu. Tradiční masopustní průvod vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov. Koňský kočár, hudebníci, chůdaři, umělci, obří loutky andělů nebo prasátek se opět vydají do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kteří se do průvodu zapojí.

Břevnovský masopustV úterý 21. února se koná Břevnovský masopust. Sraz masek je v 15.45. V 16 hodin bude uděleno masopustní právo a průvod se vydá za náležitého veselí masek i ostatních občanů na svoji cestu po Bělohorské třídě až do Břevnovského kláštera. Průvod doprovodí bubeníci a další hudebníci. Dorazí i kejklíři a další masky, např. plzeňský soubor Lorika. Na konci masopustního průvodu čeká účastníky naražení piva z dřevěného sudu, zabijačkové pochoutky, slané i sladké občerstvení a samozřejmě klášterní pivo, teplé a studené nápoje.
Pro děti bude připraven historický kolotoč. Budete možné ochutnat od teplých uzenin, jitrnic, pečeného selete, polévek či gulášů až po plněné buchty, koláče, štrůdly, svařené víno, horký grog nebo medovinu.

Další aktuality

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, Advent – design – Gask. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: Josef Lada, Ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít Ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Praha | Životní styl

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Výstava Vánoce v Betlémské kapli ukáže krásu skleněných betlémů a ozdob

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 25. listopadu 2023 až do 3. 1. 2024. Tématem letošní výstavy jsou skleněné betlémy. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Kultura

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 3. prosince zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
Praha | Příroda