Úvod > Aktuality > V Posázaví najdete nové muzeum Škodovek
V Posázaví najdete nové muzeum Škodovek
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

V Posázaví najdete nové muzeum Škodovek

  • Vydáno14. července 2021
Největší ucelenou sbírku sportovních Škodovek na světě, vládní speciály i užitkové verze vozů Škoda nabízí nové muzeum, které se otevřelo mezi Mračí a Čerčany. Soukromé Automuzeum Svět Škodovek zodpoví i takové zapeklité otázky, jako například proč se prvním škodovkám 105/120 přezdívalo užovka, které auto nebylo po chuti soudruhu Břežněvovi nebo ve kterém roce vyhrála značka Škoda Mistrovství Evropy cestovních vozů.
Svět ŠkodovekAutomuzeum Svět Škodovek mezi Mračí a Čerčany v Posázaví se otevřelo příznivcům automobilové techniky 10. července 2021. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě! Většinu vozů si můžete prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách.

V areálu muzea nahlédnete také do staré učebny autoškoly s kompletním stimulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. Muzeum se také zabývá historií dopravního značení v Československu. Součástí areálu by měl být do budoucna také závodní okruh. Muzeum je otevřené v červenci a srpnu denně od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Co vše je v muzeu k vidění

Muzeum ŠkodovekZa muzeem stojí sběratel závodních škodovek Tomáš Hervert a jeden z šéfů Seznam.cz, Pavel Zima. Sbírka muzea celkově obsahuje kolem 100 automobilů Škoda, v muzeu bude vystaveno okolo 60 exponátů. K vidění v něm budou vývojové prototypy modelů Škoda 1000 MB, 110 R, Garde či 720. Ze závodních strojů bude vystavena Škoda 130 RS v několika originálních kusech, dále pak okruhové speciály Rapid H, Favorit 1600 H či 130 LR/H původně vytvořená pro rallye skupinu S. Z užitkových vozů pak všechny karosářské varianty Škody 1202 či speciálně upravený Favorit na hydraulickém podvozku pro převoz tělesně hendikepovaných.

Nejstarším exponátem v muzeu bude Škoda Popular Kupé z roku 1934, což je závodní speciál s hliníkovou aerodynamickou karoserií vyrobený pro závod 1000 mil Československých. Nejmladším exponátem je prezidentský Superb, který používal bývalý prezident Václav Klaus.
Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.