Úvod > Aktuality > V Polné se otevřelo nové církevní muzeum
V Polné se otevřelo nové církevní muzeum
">
Památky

V Polné se otevřelo nové církevní muzeum

  • Vydáno29. srpna 2012
V Polné se otevřelo v Čechách unikátní církevní muzeum v podobě prohlídkové trasy děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie, kde jsouk vidění nejen liturgické předměty, ale také byt zvoníka, barokní kulisy k hrám s církevní nebo část chrámového pokladu. Zpřístupněné jsou i varhany.
První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je od konce srpna přístupné veřejnosti. Najdete ho v městečku Polná v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Prohlídková trasa kostelem vám ukáže nejen obrazy a plastiky, ale také hudební nástroje a vzácné liturgické předměty, které zde ovšem neleží jako "mrtvé exponáty", ale jsou pravidelně používány při církevních obřadech.

K přístupným prostorům s muzeální expozicí patří také ochoz chrámu a dřive nevyužívané sály – jednen z nich je nyní zařízen jako úmrtní s historickými cínovými rakvemi. Dále vás prohlídka zavede na chrámovou věž s expozicí dobově vybaveného bytu zvoníka. Dozvíte se zde také nejrůznější zajímavosti o polenských zvonech.

Prohlídková trasa v chrámu je otevřena celoročně od úterý do soboty od 9 do 16 hodin, v neděli od 11 do 16 hodin. Za rohlídku celého chrámu zaplatí dospělá osoba 80 Kč.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.