Úvod > Aktuality > V Podorlickém skanzenu si nově prohlédnete roubený mlýn
V Podorlickém skanzenu si nove prohlédnete roubený mlýn
"> V Podorlickém skanzenu si nove prohlédnete roubený mlýn "> Mlýn byl vybaven klasickým ceským složením a jahelkou
Památky

V Podorlickém skanzenu si nově prohlédnete roubený mlýn

  • Vydáno5. března 2013
Poslední stavbou, která v Podorlickém skanzenu přibyla, je roubený patrový mlýn. Původní mlýn stával v sousední vesnici Běleč nad Orlicí od roku 1807 byl památkově chráněn. Nyní se po několika letech restaurování stane součástí prohlídkové trasy.
V Podorlickém skanzenu si nově prohlédnete roubený mlýnV letošním roce budete mít poprvé možnost prohlédnout si pokračující práce na mlýnském zařízení jednoho ze dvou památkově chráněného roubeného mlýna na Královéhradecku. Mlýn se po letech stane součástí prohlídkové trasy. Prohlédnou si budete moci i vodní kolo, a první vybavenou světnici.

Mlýn byl vybaven klasickým českým složením a jahelkou, v dávné minulosti byla u něho i pila. Mlynáři plnili pro vrchnost kromě mletí i další činnosti, které vyplývaly z technologického vybavení mlýna. Na počátku 20. stol. bylo již mlýnské kolo opotřebeno a nahrazeno Francisovou turbínou. V mlýně se mlelo ještě i po druhé světové války. Poté již ztrácel mlýn na významu a postupně chátral.

Bohužel již v 90. letech byla stavba velmi poškozená. Od roku 2000 se Podorlický skanzen v Krňovicích snažil o jeho obnovu. Během rozebírání stavby, bylo vše dochované zaměřeno a spolu se zaměřením Národního památkového ústavu ze 70. let 20. stol. se tyto podklady staly základem pro projekt stavby. Koncem roku 2011 byl objekt dokončen. V roce 2012 proběhly práce na vodním kole a části mlýnského zařízení. Památkově chráněný mlýn bude do budoucna funkční ukázkou mletí obilí z počátku 20. století, kdy k pohonu sloužilo vodní kolo na vrchní vodu.
Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.