Úvod > Aktuality > V Plzni startuje festival prken, která znamenají svět
V Plzni startuje festival prken, která znamenají svět
"> "> ">
Kultura

V Plzni startuje festival prken, která znamenají svět

  • Vydáno10. září 2019
Divadelníci i milovníci hereckého umění budou od 11. do 18. září 2019 okupovat Plzeň. V západočeském městě se totiž uskuteční 27. ročník mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň. Vyrazte za kulturou nejen českého, ale především světového věhlasu, a vychutnejte si vystoupení velkých i méně známých divadelních souborů.

Na osm dní se sjedou do Plzně divadelní herci z celé České republiky i ze zahraničí. Od 11. do 18. září se totiž uskuteční mezinárodní festival Divadlo Plzeň, který spojuje nejen milovníky herectví, ale tvoří také platformu pro setkání herců z celé Evropy. Program nabídne v rámci hlavní části a navazujícího epilogu přes 44 představení mnoha žánrů a řadu doprovodných akcí – koncertů, workshopů i výstav.

Jeden z nejlepších současných ruských režisérů Dmitrij Krymov představí na zahájení letošního festivalu jednu ze svých slavných provokativních inscenací ruských klasických předloh. Jeho neotřelé, téměř surrealistické zpracování Ostrovského předlohy "Bez věna" vyjadřuje nemožnost být svobodný bez peněz ve světě peněz. Tato skutečnost je v inscenaci podtržena groteskností a zdůrazněním absurdity situací i proměnlivostí stylů, které režisér střídá.

Jiní lidéZ polské Varšavy přijedou dokonce tři divadelní soubory, kterým je společný přesah do současnosti a aktuálnost tématu. Divadlo TR uvede inscenaci "Jiní lidé" vycházející z hiphopové básnické skladby. Jedná se o mimořádně dynamickou, svižnou a vtipnou inscenaci. Další polská inscenace "Zápisky z vyhnanství" s živým hudebním doprovodem rozehrává skutečný příběh polské židovky donucené k emigraci v roce 1968. Třetím divadelním kusem bude "Hymnnus na lásku" divadelního souboru Chór Kobiet.

Hard to be goodNa pódiu se objeví také maďarská inscenace "Hard to be a God" budapešťského souboru Proton Theatre. Krutý a nelítostný příběh z podsvětí mezinárodního sexuálního obchodu je rámován pasážemi ze stejnojmenné novely bratrů Strugackých z roku 1964, jejíž hrdina je nucený přihlížet násilí bez možnosti zasáhnout. Autenticita příběhu je umocněna scénou, kterou tvoří dva pojízdné kamiony.

Analýza rodinného rozkladu, odkrývajícího se v situaci, kdy se dobře zabezpečený sedmdesátník zamiluje do dvacetileté ženy, to je obsahem inscenace "Před západem slunce" Slovenského národného divadla. V hlavní roli exceluje Martin Huba.
 

To nejlepší z českých představení

persony na zábradlíZ českých inscenací uvidíte výběr toho nejzajímavějšího za uplynulou sezónu. Do Plzně tak přijedou Divadlo Na zábradlí s inscenací "Persony", Městská divadla pražská se představí s freskou o životě Newyorčanů v polovině osmdesátých let "Andělé v Americe" a ostravský soubor Divadlo Petra Bezruče vystoupí inscenací proslulé české divadelní klasiky "Maryša". Slovácké divadlo z Uherského Hradiště předvede dramatizaci klasického českého románu "Kříž u potoka" a pražský Divadelní spolek Jedl s bergmanovskou variací na téma manželství, nevěry a ztráty víry "Soukromé rozhovory". 

Domácí plzeňská divadla budou reprezentovat dvě inscenace Divadla J. K. Tyla v Plzni – "Modrovous" a kafkovská baletní "Proměna", z Divadla Alfa pak "Kde domov můj?". V rámci tradičního epilogu v druhé části festivalu v Plzni vystoupí soubor Cirk La Putyka s novocirkusovou inscenací "ADHD" se zahraničními akrobaty a tanečníky.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze a představuje přední scénu současných divadelních tendencí.

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče je ostravské komorní divadlo, které svůj dramaturgický plán směřuje zejména k mladým diváků a všem, kteří se nebojí aktuálních témat a netradičních zpracování. "Bezruči" často hostují v mnoha městech České republiky i v zahraničí.