Úvod > Aktuality > V Plzni se po třech letech otevře katedrála svatého Bartoloměje – s bohatým programem a novou expozicí
Památky

V Plzni se po třech letech otevře katedrála svatého Bartoloměje – s bohatým programem a novou expozicí

  • Vydáno1. června 2021
Katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole. Dlouhé tři roky však byla v rekonstrukci, která zahrnovala zevrubné restaurátorské a truhlářské práce uvnitř svatostánku. Věřícím i turistům se katedrála ve vší kráse otevře ve středu 2. června. V rámci otevření je připraven bohatý program, který potrvá až do neděle 6. června 2021. Návštěvníci se mohou těšit také na novou expozici.
Plzeňská katedrálaPlzeňská katedrála prošla od roku 2018 největší rekonstrukcí za 100 let – byly vyčištěné stěny a klenby v jižní lodi, rekonstrukcí prošly dvě kaple, vstup pod kůrem a vlastní kůr, severní loď i presbytář. Do desítek restaurátorských ateliérů putovalo odhadem kolem stovky uměleckých děl – soch a obrazů z oltářů i stěn. Velké oltáře byly opraveny na místě.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, si určitě všimnou nového osvětlení, vyhřívaných lavic, sociálního zázemí a nově zpřístupněného podkroví. V tomto prostoru, odkud lze nahlédnout do gotického krovu, je umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů. Také interiérové zdi, malby, obrazy i sochy jsou výrazně čistší, jasnější a zářivější. Dosud byly některé obrazy téměř čitelné, například barokní obraz svaté Anny byl tak tmavý, že nebyl vidět ani podpis umělce. Při práci na kůru se zase pod podlahou objevily zbytky vzácných monumentálních renesančních maleb z 16. století. Restaurováním prošla i jedna z nejcennějších gotických madon v České republice – Plzeňská madona, vyrobená zřejmě před rokem 1384.
 

Slavnostní otevření katedrály: program od středy do neděle

plzeň katedrálaSlavnostní otevření katedrály odstartuje ve středu 2. června výstavou Srdce města, srdce diecéze v 11 hodin na náměstí. Pak se otevře nová expozice v podkroví. Plzeňská filharmonie uvede od 18 hodin slavnostní koncert, na němž mimo jiné zazní Korunovační intrády Jiřího Ignáce Linka nebo Te Deum Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 3. června a v pátek 4. června bude katedrála otevřena poprvé pro veřejnost. Od 10 do 18 hodin si ji každý bude moci sám projít. Za zvýhodněné vstupné bude možné navštívit věž a expozici, která vzniká v monumentálních nově zpřístupněných krovech.
 
Katedrála BartolomějeV sobotu 5. června se uskuteční diecézní pouť, odpolední mši svatou bude celebrovat pomocný pražský biskup Václav Malý, který v Plzni prožil začátky svého kněžství jako kaplan. Vzhledem k opatřením se budou moci pouti zúčastnit pouze zástupci z jednotlivých 66 farností na území plzeňské diecéze. Na pouť naváže od 17 hodin koncert s názvem 3 varhaníci a 4000 píšťal, na němž zahrají varhaníci tří katedrál: Aleš Nosek z katedrály sv. Bartoloměje, Josef Kšica z katedrály sv. VítaPraze a Franz Josef Stoiber z katedrály sv. Petra z Regensburgu. Koncert zahájí plzeňský primátor Martin Baxa a plzeňský biskup Tomáš Holub, který požehná nové katedrální varhany.
 
katedrála artolomějeVyvrcholením programu bude v neděli 6. června charitativní koncert Opera v katedrále, který připravuje ženský sbor Divadla J. K. Tyla, jeho hosté a katedrální regenschori Aleš Nosek. Koncert začíná v 18 hodin. Zazní na něm mimo jiné duchovní zpěvy Antonína Dvořáka i vrcholný cyklus Zdeňka Lukáše Lucerna Domini. Dopoledne, od 10 hodin proběhne v katedrále slavnostní mše, celebrovat ji bude plzeňský biskup Tomáš Holub.
 

Nová expozice a prohlídky s průvodci

kostel bartolomějeMěsto Plzeň bude v nově otevřené katedrále zajišťovat několikrát týdně komentované prohlídky nové expozice v podkroví kostela spojené s výstupem na věž a prohlídky interiéru katedrály. Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice.

Návštěvníci se v katedrály dostanou do dosud nepřístupných půdních prostor, kde je nyní nainstalována nová expozice. Informační panely prozradí zajímavosti z historie této gotické perly i ze současnosti a náročné rekonstrukce. Poprvé bude možné zhlédnout katedrální podkroví s jedinečným gotickým krovem, který má jen málo srovnání v celé střední Evropě. Jedná se o obrovský prostor plný dřevěných trámů, arkád i zákoutí. Půda se nachází nad chrámovou lodí. Je zhruba 11 metrů vysoká a dalších 12 metrů je ke hřebeni krovu. Nově zde objevíte expozici na téma katedrály a jejího vývoje nebo věže a zvonů, které byly pořízené před dvěma lety. Dozvíte se také, jaká je jejich historie a jak jsou těžké.

Celý červen bude na plzeňském náměstí Republiky nainstalována výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze mapující historii i současnost katedrály.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky