Úvod > Aktuality > V Plzni jsou k vidění světově ojedinělá díla na Bienále kresby Plzeň 2014
Kultura

V Plzni jsou k vidění světově ojedinělá díla na Bienále kresby Plzeň 2014

  • Vydáno11. října 2014
V Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky je od 8. října do 16. listopadu k vidění výstavní kolekce prací z 9. ročníku mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2014. Jeho výjimečností a základním východiskem je jednobarevná kresba. Takováto přehlídka je světově zcela ojedinělá, není známa jiná obdobná aktivita. Po velice náročném a pečlivém výběru bylo pro výstavu vybráno 153 kreseb od 129 autorů z 32 zemí.

V Plzni jsou k vidění světově ojedinělá díla na Bienále kresby Plzeň 2014Celkově se Bienále 2014 zúčastnilo nejvíce výtvarníků v historii soutěže a to v počtu 461 výtvarníků ze 44 zemí celého světa, kteří porotě předložili 1669 prací. Největší zájem měli tvůrci z evropských zemí také díky podpoře a výzvám partnerských organizací. Zastoupeni jsou však i umělci z ostatních zemí jako např. z USA, Kanady, Argentiny, Austrálie, Taiwanu, Japonska či Spojených Arabských Emirátů. 

Vedle jednobarevnosti je zde ještě omezení formátem – do rozměru 100x70 cm. Jednotný formát spolu s praktickými výhodami transportů a instalace nabízí možnost srovnání, jak se s danou plochou dokáží umělci vyrovnat a přinášet svá sdělení.

Užitá technika může být zcela libovolná, tradiční tužka, uhel, štětec nebo třeba světelný paprsek či plamen. Jednobarevnost neznamená jen černý a bílý akord, poskytuje řadu jiných možností, ale přesto je většina předkládaných děl na tomto souzvuku založena.