Úvod > Aktuality >  V Plzni bude vystaveno harrachovské sklo, mezi exponáty je řada unikátů
 V Plzni bude vystaveno harrachovské sklo, mezi exponáty je řada unikátů
">
Památky

V Plzni bude vystaveno harrachovské sklo, mezi exponáty je řada unikátů

  • Vydáno30. září 2012
Mimořádnou příležitost seznámit se s dějinami českého sklářství prostřednictvím produkce harrachovských sklářů, brusičů, rytců i malířů mají návštěvníci Západočeského muzea v Plzni. Výstava, jež přibližuje harrachovskou sklárnu v Novém Světě v Krkonoších, provede její historií, a to od nejstarší písemné zmínky o huti z roku 1712 až po současnost. Mezi 300 exponáty jsou k vidění i unikátní monumentální vázy zhotovené pro světové výstavy v Londýně, Paříži, ve Filadelfii, Chicagu nebo v Sydney.
Harrachovská sklárna patří na přední místo mezi sklářskými podniky, jež zásadním způsobem přispěly ke světové proslulosti českého skla. Přes 300 vybraných, často jedinečných, předmětů přibližuje na výstavě Západočeského muzea v Plzni produkci sklárny od barokních počátků přes různé podoby skla doby biedermeieru a historismu, originální secesní projev a snahu přizpůsobit se proudu dekorativismu a funkcionalistickým tendencím meziválečného období až po nové designérské přístupy po roce 1950 a sklo současné.
 
Do Plzně se výstava dostává i díky tomu, že Umělecko-průmyslové muzeum, jež bylo v Plzni založeno v 19. století, bylo prvním muzeem, které získalo do svých sbírek harrachovské sklo. Jsou zde zastoupeny exponáty pro světovou výstavu ve Filadelfii v roce 1875 nebo kolekci skla, jež byla vystavena v roce 1885 v Antverpách.
 
Na výstavě Z Nového Světa do celého světa – 300 let harrachovského skla pracovala řada odborníků. Vznikala přes deset let, a to proto, že k huti existuje obrovské množství pramenů a mnoho vzácných předmětů v českých i světových sbírkách. Expozice je pojištěna v řádu milionů korun. Na projektu se podílelo také Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. 
 
Výstava je otevřená od 28. září do 2. prosince 2012. Otevřeno úterý až neděle od 10 do 18 hodin.
Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Další aktuality