Úvod > Aktuality > V plzeňské zoo chovají jako jediní v ČR kolibříky
V plzeňské zoo chovají jako jediní v ČR kolibříky
">
Příroda

V plzeňské zoo chovají jako jediní v ČR kolibříky

  • Vydáno27. dubna 2019
Plzeňská zoologická zahrada chová jako jediná v České republice kolibříky Amaziliiny. Najdete je v pavilonu nosorožců. Tento chov patří k velice náročným, na kontinentě je chová jen šest evropských zoo.
kolibřík amaziliaV plzeňské zoologické zahradě chovají tři kolibříky Amaziliiny. Jedná se o drobné ptáčky, kteří dorůstají maximálně 11 centimetrů a jejich váha nepřesáhne pět gramů. V Plzni tyto opeřence chovají vůbec poprvé a jako jediné v České republice. Pokud se do zoo chystáte, bylo by určitě škoda je minout. Jejich voliéra se nachází v pavilonu nosorožců, naproti vnitřní ubikaci nosorožce Baabua. Až si úplně zvyknou na nové prostředí, budou vypuštěni do velké vnitřní expozice s rostlinami.

Mimo jejich malé velikosti je na kolibřících zvláštní i jejich schopnost létat pozadu. Ovládají ji jako jediní zástupci ptačí říše. Známí jsou také velkou frekvencí mávání křídel, umí jimi pohnout až devadesátkrát za vteřinu. Kolibříkům se díky jejich často velmi nápadnému zbarvení říká létající drahokamy. Druh kolibříka Amazilia, který je nyní v Plzni, na rozdíl od svých příbuzných obývá i sušší otevřenou krajinu a také městské parky a zahrady.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.