Úvod > Aktuality > V Plzeňské zoo je nově k vidění obydlí pralesních indiánů
V Plzeňské zoo je nově k vidění obydlí pralesních indiánů
">
Příroda

V Plzeňské zoo je nově k vidění obydlí pralesních indiánů

  • Vydáno4. srpna 2013
Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky na další novinku – obydlí pralesních indiánů, takzvanou churuatu. Kromě toho, že byla postavena v přítomnosti náčelníka jednoho z dvousetčlenné komunity říčních indiánů z Venezuely, pro které je typickým obydlím, nabízí také možnost seznámit se s věcmi jejich denní potřeby, jako je pádlo, lovecká brašna, luk a šípy, bederní pokrývka, koště, mělký koš nebo ceremoniální flétny a chrastítko.
Indiánské obydlí vzniklo pod dinoparkem v blízkosti vyhlídky u voliéry kondorů. Je postaveno z kmenů akátů, provazů a umělé trávy dovezené z Kanady.

Stavba domu je založena na složité struktuře kosmologie. Střední nosní sloup je považován za pradávný strom života, strom Dahak, který je symbol harmonie všech světů. Střešní   opěrné kruhové trámy a výstužné nosníky jsou vždy orientovány s ohledem na hvězdy. Každý jejich komunální dům má střední prostor, kde vchod je situován vždy na východ. Takto situovaný východ odráží jejich víru v každý nový den. Vítězství dne nad tmou a pokračování dalšího života.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.