Úvod > Aktuality > V Plasích vyroste expozice středověkých stavebních strojů
V Plasích vyroste expozice středověkých stavebních strojů
"> "> "> ">
Kultura

V Plasích vyroste expozice středověkých stavebních strojů

Vydáno 28. června 2021
Národní technické muzeum zahájilo minulý týden, aktem poklepání pamětního kamene, realizaci Expozice středověkých stavebních strojů. Projekt umožní obnovit a zpřístupnit veřejnosti další objekt, ve kterém vznikne expozice prezentují středověké stavitelství s rozměrnými replikami stavebních strojů z období gotiky. Ve stejný den byla otevřena nová výstava věnovaná stavebnímu zámečnictví.
Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy, které bylo před šesti lety vybudováno v hospodářské části plaského kláštera, se dále rozvíjí. Již v příštím roce bude v nově renovovaném objektu bývalých ležáckých sklepů zpřístupněná Expozice středověkých stavebních strojů.

Středověké stavitelství nás musí fascinovat, ať se na něj podíváme z jakékoli stránky srovnání s dnešní moderní dobou. Jak katedrály, města a hrady kdysi vyměřovali? Jak v té době fungovala logistika, doprava a personální zajištění? Kdo byli tehdejší projektoví manažeři? Kdo sestavoval síťové harmonogramy? Jak se komunikovalo? Čím se opracovával materiál a jak byly tuny materiálu přemisťovány? Kdo to všechno řídil? V jakém programu se vytvářeli plány? Kdo a jak zajišťoval catering? Otázek je do nekonečna. To nejdůležitější tváří v tvář dnešnímu stavebnictví je však skutečnost, že vše, co se tehdy vytvořilo, přežilo staletí a hlavně, je stále krásné. Na kloub všem těmto otázkám by měla přijít právě připravovaná expozice.
 

Expozice s funkčními replikami

centrum stavitelského dědictví plasyNová expozice bude umístěna v objektu bývalých ležáckých sklepů. Stavebně to obnáší zejména úpravy stropů, provedení prostupů původních stěn, opravy omítek, čištění zdiva, dodávku dveří, posuvných stěn, provedení elektroinstalací, osvětlení budoucích exponátů atd. Při provádění stavebních prací byl v místě nosné zdi odhalen původní žulový portál výtahu, kterým se mezi patry převážely sudy piva. Vstup do prostor expozic bude tvarově upraven a část kamenného portálu výtahu ze sklepních prostor bude přenesena do nové pozice v přízemí.
 
replika jeřábuV nové expozici, která bude zpřístupněna v roce 2022, budou k vidění rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly součástí výstavy Národního technického muzea „Civitas Carolina aneb stavitelství v době Karla IV.“ připravené k 700. výročí narození Karla IV. Repliky byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a byly důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti v rámci nové moderní expozice obohatí ucelený výklad dějin stavitelství v areálu NTM. Jeden z exponátů dokonce figuroval při opravách hradu Točníku nebo Kosti.
Otevření Centra stavitelského dědictví v Plasích

1.6.
31.10.
Otevření Centra stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum otevírá na letní sezónu své pobočky, které jsou oblíbeným cílem prázdninových výletů. V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy, výjimečném muzeu věnovaném stavební historii, je možné od 1. června navštívit stálé expozice i několik výstav.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Další aktuality

16.9.
2021
Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika
14.9.
2021
Užijte si pivní podzim v Plzni

Užijte si pivní podzim v Plzni

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika