Úvod > Aktuality > Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám
Kultura

Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám

  • Vydáno22. srpna 2023
Prázdniny a letní romantické pozorování oblohy na chatách a táborech sice pomalu končí, ale hvězdárny nabízejí exkurzi do vesmíru po celý rok. Pozorování oblohy s odborným výkladem, pohádky pro menší i větší děti, astronomické kurzy pro děti i dospělé, i astronomické vycházky. Na co se můžete těšit ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice v Praze na konci prázdnin a v září?
Ještě stále si užíváme dlouhé a teplé letní večery. Ideální čas na vycházku a návštěvu Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice. Na denní obloze zde lze velkými dalekohledy sledovat Slunce, na noční obloze Měsíc a především za bezměsíčných nocí celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Obě hvězdárny nabízí řadu naučných i pohádkových pořadů. Pohádkové pořady jsou určeny především pro malé návštěvníky, ale mnoho zajímavého a nového se v nich mohou dozvědět i rodiče.V září se děti mohou těšit na pravidelné promítání. Středy a pátky od 16 hodin budou ve Štefánikově hvězdárně patřit pohádce o vesmírné sondě jménem Rosetta - Cesta za kometou – Rosetta, Philae a jejich dobrodružství.

O víkendech se zde promítají hned tři vesmírné pohádky. V 10:30 se můžete připojit k Paxiho dobrodružství a najít nové kamarády, se kterými prozkoumáte celou Sluneční soustavu! Ve 14:30 se promítá pohádka o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani! V 16 hodin čekají na děti od 10 let Lety ke hvězdám! Fantastický vesmírný výlet začíná na planetě Zemi, odkud navštívíte všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie). Při zpáteční cestě se dozvíte základní informace o vzniku vesmíru.

Na chodbách hvězdárny je umístěna stálá astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů. A také zde máte jedinečnou možnost nechat se vyfotit jako kosmonaut!

Zajímavé programy nabízí i Hvězdárna Ďáblice. Každou zářijovou středu, sobotu i neděli bude v 17 hod. uveden pořad Slunce a stíny s pozorováním oblohy. Kromě jevů spojených se Sluncem se seznámíte také s tím, jaké jsou jeho parametry, struktura a fyzikální vlastnosti. Pátky od 20 hodin přináší v programu Co se děje na obloze? aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Pro nejmenší bude o sobotách od 10:15, 14:15 a 16:15  promítána pohádka O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách a o nedělích od 10:15, 14:15 a 16:15 Jak šla kometka do světa. Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři.
 

Akademie vesmírných cestovatelů

Malí zvídaví hvězdáři mohou ve školním roce navštěvovat dle věku Astronomickou školičkuAstronomický kroužek nebo Akademii vesmírných cestovatelů.  V Akademii vesmírných cestovatelů děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení „vesmírných cestovatelů“ a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.
 

Procházky Prahou astronomickou

Praha, jedno z nejkrásnějších evropských měst, byla centrem vzdělanosti hned v několika dějinných obdobích. Významní učenci a umělci v Praze vytvářeli svá životní díla, prožívali vzestupy i pády a podíleli se na utváření vědeckého a kulturního prostředí své doby. Pojďme se projít místy, s nimiž jsou spjaty osudy osobností astronomie, fyziky, astrofyziky, meteorologie, geologie, ale také alchymie a astrologie. V pátek 25. 8. od 14:00 a v neděli 10. 9. od 14:00 organizuje Štefánikova hvězdárna trasu Astronomie za Rudolfa II., v neděli 24. 9. od 10:00 trasu Sedm století astronomie.
Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava

20. 4.
Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava

Připojte se k Paximu, malému zelenému mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, se kterými by mohl podrobně prozkoumat celou Sluneční soustavu!

O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách

20. 4.
O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách

Kreslená animovaná pohádka s vesmírnou tématikou je vhodná pro děti od 6 do 10 let.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda