Úvod > Aktuality > V planetáriu na Kraví hoře vznikne unikátní Přírodovědné digitárium
V planetáriu na Kraví hore vznikne unikátní Prírodovedné digitárium
"> V planetáriu na Kraví hore vznikne unikátní Prírodovedné digitárium "> Mesto Brno se zaradí mezi stovku nejvetších a nejmodernejších instalací na svete "> Staré planetárium dokázalo promítnout devet tisíc hvezd, dvacet mlhovin i hvezdokup a radu teles Slunecní soustavy
Zážitky

V planetáriu na Kraví hoře vznikne unikátní Přírodovědné digitárium

  • Vydáno26. března 2013
Přijďte se rozloučit s planetáriem firmy Carl Zeiss Jena, které je na Kraví hoře v provozu více než dvě desetiletí. V sobotu 30. března 2013 ve 20 hodin uvede svůj poslední pořad – obnovenou premiéru vůbec prvního představení z roku 1991 "Zrozeni v chladu a ohni". Již následující den začne jeho demontáž a následně příprava na instalaci digitária – nejmodernějšího a jednoho z největších hybridních planetárií ve střední Evropě.
Na Kraví hoře vznikne unikátní digitáriumOd dubna do listopadu 2013 nebude velké planetárium přístupné. V této době zde totiž vznikne digitárium – unikátní zařízení předvádějící zcela nové pořady v dosud nevídané podobě a kvalitě. Princip celého projekčního systému je svým způsobem jednoduchý: sestává z několika datových projektorů, které s pomocí speciální optiky promítnou obraz na celou plochu ve tvaru polokoule s průměrem 17 metrů. Ty pak doplňuje několik přídavných zařízení a nezbytný software. Z hlediska dodavatele se však jedná o velmi komplikovaný projekt, jehož komponenty dodají specializovaní výrobci z České republiky, Francie, Spojených států amerických a Japonska. Město Brno se tak zařadí mezi stovku těch největších a samozřejmě nejmodernějších instalací na světě.

Během instalace nového systému samozřejmě nebude projekční přístroj zničen. Po demontáži se pro něj bude hledat důstojné umístění. Do běžného provozu ale uveden pravděpodobně už nikdy nebude. I přes významné omezení provozu se návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno od dubna do listopadu 2013 dočkají mimořádných pořadů v přednáškovém sále a pod umělou oblohou malého planetária. Velkou roli sehrají i astronomické pozorovatelny.

Historie velkého planetária, které se již za pár dní stane muzejním exponátem, se začala psát v roce 1984 zakoupením projekčního zařízení typu Spacemaster od firmy Carl Zeiss Jena. Legenda tvrdí, že projekční přístroj byl původně určen pro Mexico City, ale po krachu obchodního vyjednávání putoval právě do Brna. Vlastní stavba budovy odstartovala až v roce 1986 a trvala celých pět let. Planetárium dokázalo promítnout asi devět tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a řadu těles Sluneční soustavy. Velké planetárium bylo veřejnosti oficiálně předvedeno 4. října 1991, prvním představením se jmenovalo „Zrozeni v chladu a ohni“ – a právě to také uzavře bohatou historii tohoto unikátního zařízení v centru města Brna.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika