Úvod > Aktuality > V Pěnčíně se otevřel záhadný Burk – sídlo tajemného doktora Kittela
V Pencíne opravují záhadný Burk - sídlo tajemného doktora Kittela
"> V Pencíne opravují záhadný Burk - sídlo tajemného doktora Kittela "> "> V prízemí opraveného domu by melo být po otevrení v roce 2016 muzeum "> Dum je opredený tajuplnými legendami spojenými s dáblem i aktivitami samotného doktora
Památky

V Pěnčíně se otevřel záhadný Burk – sídlo tajemného doktora Kittela

  • Vydáno2. září 2019
Unikátní Kittelův dům v Pěnčíně na Jablonecku, zvaný Burk, se podařilo zrekonstruovat do původní podoby, jakou stavba měla za života slavného lékaře Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela v polovině 18. století. Počin je o to radostnější, že jedné z největších českých roubenek, hrozila úplná zkáza. Zrestaurovaný Burk se pro veřejnost otevřel již 20. srpna 2019 a nabízí muzeum, infocentrum, prodej suvenýrů a Kittelovu lékárnu.
BurkPo dlouhých šestnácti letech skončila rekonstrukce unikátního Kittelova domu v Pěnčíně na Jablonecku, zvaného Burk. V 18. století patřila tato budova geniálnímu lékaři a léčiteli Kittelovi, jehož život je opředen pověstmi a legendami. Obrovské a tajemné sídlo dokončil Kittel v roce 1747 a mezi lidmi se tehdy začaly šířit první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od ďábla.

Podle historika J. V. Scheybala, který se podobnými objekty na Jablonecku zabýval (a kterému je na Jablonecku věnována naučná stezka), zde doktor Kittel zřídil zdravotnické zařízení, něco jako první horské sanatorium. Bylo prý ojedinělým zařízením svého druhu na území dnešní České i Slovenské republiky a patří údajně k prvním ve střední Evropě.

BylinkyV patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pitevnu, místnost s lidskými kostrami a knihami. Prováděl vodoléčbu dříve něž Kneipp nebo Priessnitz a operoval oči. V jeho sídle nechyběl ani skleník se vzácnými bylinami a lázně. Raritou obnoveného domu je patrová černá kuchyně, kde zřejmě Kittel připravoval různé léky a směsi.
 
V přízemí opraveného můžete navštívit muzeum, infocentrum i Kittelovu lékárnu. V patře se nachází taktéž expozice o životě a počinech slavného doktora, ale i o lidové architektuře, historii Pěnčína a okolí. Pod kamennými klenbami ve sklepení je expozice o vodoléčbě, na které Kittel stavěl a předběhl tím tak mnohem známějšího Vicence Priessnitze o sto let. Mimo to zde najdete i archeologickou a geologickou výstavu. Část domu bude sloužit pro pořádání kulturních akcí, přednášek a workshopů. Burk je v září otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, v říjnu pak bude přístupný pouze o víkendech a během státního svátku.
Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Kittelova naučná stezka u Pěnčína v obci Krásná

Areál Kittelovsko leží v obci Krásná nedaleko Pěnčína (asi 5 km jižně od Jablonce nad Nisou). Stezka informaje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl