Úvod > Aktuality > V Pečkách uvidíte stovky modelů mašinek
Zážitky

V Pečkách uvidíte stovky modelů mašinek

  • Vydáno3. listopadu 2022
První listopadový víkend 5. až 6. listopadu se ve středočeských Pečkách otevírá podzimní výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte deset modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Modely PečkyV naší zemi je několik málo míst, kde se nedaleko vedle sebe potkává svět skutečné i modelové železnice. Jedním takovým místem je městečko Pečky. A jste-li z daleka, tak Pečky leží na trati PrahaKolín. A právě v Pečkách pro vás připravili zdejší modeláři Podzimní výstavu modelů mašinek, vagónků, krajinek a celých modelových kolejišť. Můžete obdivovat miniaturní vlaky v měřítku „T“, které se pohybují po kolejích, které jsou od sebe vzdálené pouhé 3 mm a lokomotiva je dlouhá asi 5 cm. Prohlédnete si také ostatní měřítka Z, N, TT i H0. A jsou zde i funkční modely „zubaček“.

Modely PečkyPo kolejištích se modelovou krajinou plnou kopců, tunelů,  mostů, domků a strání porostlých trávou, vinohrady či hustými lesy prohání často ozvučené vlaky osobní i nákladní, tažené moderními elektrickými či motorovými lokomotivami anebo nostalgickými modely parních lokomotiv. Nechybí ani moderní jednotky jako Pendolino nebo RailJet. Aby dojem z kolejišť byl co nejvíce věrný s okolním životem, jsou na kolejištích desítky figurek lidí a zvířat, u domů stojí nebo dokonce i jezdí osobní a nákladní auta, traktory a autobusy.

Železniční modely a doplňky k modelové železnici si budete moci v případě zájmu zakoupit. Nedílnou součástí výstavy je občerstvení „Fousatého výpravčího“, který nabízí párky v rohlíku, klobásky, hranolky, pivo či limo, kávu nebo čaj a najde se i něco ostřejšího. Spolek modelářů v Žerotínově ulici bude otevřen v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 15 hodin. Další plánovanou výstavou je Vánoční výstava 3. a 4. prosince.

Další aktuality

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura

Vánočně vyzdobený zámek Kačina zahájí období adventu

Druhou adventní neděli 4. prosince 2022 od 10:00 do 16:30 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu a zcela mimořádně, mimo návštěvnickou sezónu, otevře pro veřejnost. Návštěvníky čeká představení adventních zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně ochutnáte tradiční staročeskou zabíjačku. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených Chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a anděli.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky