Úvod > Aktuality > Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny
Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny
"> "> V pátek zažijete na vybraných místech Ceska Noc vedcu "> Do Noci vedcu se v tuzemsku zapojují univerzity, hvezdárny, planetária i výzkumné ústavy "> Ceká na vás energický vecer plný show, workshopu, pokusu, populárne ladených prednášek a hudebních vystoupení
Zážitky

Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny

  • Vydáno20. září 2021
Letošní ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 24. 9. 2021 brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je čas.
VědaČesko čeká v pátek 24. září rekordní Noc vědců. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.
 

Pestrým programem provede návštěvníky mobilní aplikace

PlanetáriumPřipravený program je neuvěřitelně pestrý. Dominantní pozici vrámci české Noci vědců má už tradičně Praha, kde se zapojí několik předních institucí, které se mohou pochlubit uznávanými vědeckými týmy i objevy. Opomenout ale nemůžeme ani další vědecká a univerzitní centra či  instituce v menších městech, které ve spolupráci vědci poutavě prezentují vědu veřejnosti.

Například Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze vám mimo jiné vysvětlí, co čas udělá s pivem. Nudit se návštěvníci nebudou ani v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ten si pro vás připravuje přednášky, exkurze do laboratoří, pokusy pro děti, chemickou show i prohlídku tajemných zákoutí ústavu.

věda a technikaNa Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pro změnu můžete seznámit s Ozdobnicí obrovskou, zázračnou rostlinou, která kouše. Miscanthus Giganteus je v popředí zájmu našich vědců již celé desetiletí. Tamní vědci vám o Ozdobnici řeknou úplně všechno a pro děti je připravena interaktivní stezka odvahy.

Z prezenčních událostí bude jistě stát za návštěvu Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která si připravila akci s názvem Pokusy a experimenty ve Zlíně.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Jánský.