Úvod > Aktuality > Noc vědců 2023: otevře univerzity, vědecká centra i hvězdárny
Zážitky

Noc vědců 2023: otevře univerzity, vědecká centra i hvězdárny

  • Vydáno5. října 2023
Letošní ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 6. 10. 2023 brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je "tajemství".
VědaČesko čeká v pátek 6. října další rošník oblíbené populárně-naučné akce s názvem Noc vědců. V České republice se koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Noc vědců je skvělou příležitostí, jak hravě a interaktivně odhalovat tajemství různých vědeckých disciplín z oblasti přírody, zdraví, umění, společnosti nebo techniky. Návštěvníci rozkryjí například tajemství lidského těla, daktyloskopie, mikro a makrosvěta anebo poznají, co ukrývá psí mysl. Celkem se letošní Noc vědců 2023 uskuteční na půdě 21 univerzit a více než 40 vědeckých institucí, science center nebo třeba hvězdáren a planetárií.
 

Pestrým programem provede návštěvníky mobilní aplikace

PlanetáriumPřipravený program je neuvěřitelně pestrý. Dominantní pozici vrámci české Noci vědců má už tradičně Praha, kde se zapojí několik předních institucí, které se mohou pochlubit uznávanými vědeckými týmy i objevy. Hlavní prim bude hrát Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Přichystala si pro vás prohlídky tajemných zákoutí rozlehlé budovy a kromě jednotlivých stanovišť s ukázkami chemických pokusů, tvořivých dílniček, workshopů a soutěží program oživí i pejsci s bystrými čumáčky.

Tradičně se zájemcům o vědu a techniku otevře pracoviště ČVUT v dejvickém kampusu i v centru města. Návštěvníkům z umožní seznámit se se zajímavými projekty z dílny této univerzity a nabídne unikátní příležitost nahlédnout do prostor, které za běžného provozu nejsou veřejnosti přístupné. Proniknete zde do tajů lidského těla, vyzkoušíte dopravní simulátory a dozvíte se zajímavosti o "green" technologiích pro udržitelnou budoucnost. A nakonec si nechte připravit výbornou kávu robotickým barmanem!

věda a technikaUniverzita Hradec Králové nabídne exkluzivní vhled do všeho vědecky zajímavého, co se na UHK v průběhu roku událo nebo děje. Kromě univerzity přichystaly program v Hradci také další instituce, jako je Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Knihovna města Hradce Králové, Studijní a vědecká knihovna HK a UK –⁠ Lékařská fakulta v Hradci Králové. Na Noc vědců se chystá také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Ta vás zve na pokusy a experimenty ve všech koutech univerzity. Kromě šifrování, poznávání mikrosvěta, virtuální střelby anebo robotických závodů vám budou odhalena veškerá tajemství vajec a nakonec si pro příznivce vědy i romantiky nachystali ve Zlíně Science Kino, kde se budou vysílat kratší dokumenty i celovečerní film. Univerzita Palackého v Olomouci připravila také velmi pestrý program: vysvětlí vám tajemství 3D tisku a robotiky, na pedagigické fakultě bude probáhat výroba čaringy – magického hudebního nástroje, který používali k dorozumívání původní obyvatelé Austrálie. Jaké je být v kůži seniora? To poznají návštěvníci fakulty zdravotnických věd. Český institut výzkumu a pokročilých technologií UP zve na výpravu za tajemstvím včel a čmeláků, čokolády, levitujícího magnetu, pozorování lidského těla i na chemický tanec v bateriích.
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Najdete zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Za apoštoly na Staroměstskou radnici, Minidiskotéka pro prince a princezny. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, 55. Mezinárodní výstava minerálů – Pardubice, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě

Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.
Zážitky

Na výlet za majorem Zemanem: poznáte místa, kde se natáčelo jeho 30 případů?

Kdo by neznal dnes již kultovní seriál 30 případů majora Zemana… Ačkoliv dodnes vyvolává nejrůznější emoce, jedná se o stále oblíbenou řadu především detektivních příběhů, které se zakládají na skutečných případech, byť mnohdy účelově změněných. Za zmínku stojí i to, že seriál vznikl k výročí 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (proto třicet případů), hlavních herců se před kamerou vystřídalo 350 a seriál má dodnes svůj fanklub. Natáčelo se na mnoha místech nejen u nás, ale třeba ve slovenských Tatrách, Německu nebo na Kubě. Na výlety po Česku ve stopách seriálu vás zve Kudy z nudy.
Zážitky

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky