Úvod > Aktuality > Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny
Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny
"> "> V pátek zažijete na vybraných místech Ceska Noc vedcu "> Do Noci vedcu se v tuzemsku zapojují univerzity, hvezdárny, planetária i výzkumné ústavy "> Ceká na vás energický vecer plný show, workshopu, pokusu, populárne ladených prednášek a hudebních vystoupení

Noc vědců otevře v pátek univerzity, vědecká centra i hvězdárny

Vydáno 26. září 2019 Zážitky
Čtrnáctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 27. 9. 2019 brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Nabitý program probíhá od 17. hodiny odpolední na více než 30 místech v republice. Pro lepší přehled o kompletním programu je připravena mobilní aplikace. Program Noci vědců je zdarma a je vhodný pro nejširší veřejnost, od malých dětí až po seniory.
VědaČesko čeká v pátek 27. září rekordní Noc vědců. Do letošního ročníku se hned ve 34 městech zapojí 64 institucí, které připravily na 1 327 programových událostína téma Šetrně k planetě.

V duchu letošního tématu Šetrně k planetě zapojené instituce od 17:00 do 22:00 (někde až do 24:00) hodin návštěvníky seznámí například s fungováním chytrých měst, elektromobilitou, alternativními palivy, sudržitelným nakládáním se zemědělskou půdou, s recyklací odpadu a jeho využití kvýrobě energií, s technologiemi na úpravu vody nebo na zpracování potravin. Zdarma si navíc lidé můžou z laboratoří odnést tipy na ekologičtější čistící prostředky, kosmetiku nebo na další využití mnohdy zbytečně vyhozených odpadků.
 

Pestrým programem provede návštěvníky mobilní aplikace

PlanetáriumPřipravený program je neuvěřitelně pestrý. Dominantní pozici vrámci české Noci vědců má už tradičně Praha, kde se zapojí hned dvanáct předních institucí, které se mohou pochlubit uznávanými vědeckými týmy i objevy. Opomenout ale nemůžeme ani další vědecká a univerzitní centra či  instituce v menších městech, které ve spolupráci vědci poutavě prezentují vědu veřejnosti.

Tak například v Praze se zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy na Albertově, otevřena bude také Univerzita Karlova v budově Právnické fakulty, Kampusu Hybernská a v novém Anatomickém ústavu v Motole. Dále zve na Noc vědců Národní zemědělské muzeum na Letné a Ústav biologie obratlovců nabídne večer s netopýry.

věda a technikaV Brně to pak bude VIDA! Science centrum, Masarykova univerzita i botanická zahrada Přírodovědné fakulty MU, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR, Jihočeská univerzita, Hvězdárna a planetárium a VŠTE; v Plzni můžete strávit noc v Techmanii, v Liberci zve na Noc vědců iQlandie, Pevnost poznání a Univerzita Palackého v Olomouci a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity a Světy techniky v Dolních Vítkovicích. Kompletní program akce a veškeré podrobnosti lze nalézt na webu nocvedcu.cz.
Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Noc vědců v Praze

27.11.
Noc vědců v Praze

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i jediné 3D planetárium v České republice.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.