!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V pátek začíná další ročník celorepublikové akce Sčítáme ptáky na krmítku!
V pátek začíná další ročník celorepublikové akce Sčítáme ptáky na krmítku!
"> "> "> "> "> ">
Příroda

V pátek začíná další ročník celorepublikové akce Sčítáme ptáky na krmítku!

Vydáno 8. ledna 2021
Každý rok v lednu zve Česká společnost ornitologická širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Zapojit se může každý, předchozí zkušenosti nejsou potřeba – stačí si připravit krmítko a hodinu jej v daném termínu pozorovat. Třetí ročník sčítání proběhne 8. – 10. ledna 2021.
drozd kvíčalaČeská společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Ta se v roce 2021 koná od 8. do 10. ledna. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.

Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.
 

Jak se zapojit do Ptačí hodinky

sýkorky na krmítkuBěhem Ptačí hodinky (od pátku 8. do neděle 10. ledna 2021) sčítáte přiletivší ptáky na vaše krmítko po dobu 60 minut. Čas začátku pozorování si zvolíte podle sebe. Lepší šanci spatřit více ptáků budete mít především ráno a v podvečer.

Pozorovat dění na krmítku můžete kdekoliv – na zahradě, na balkoně, v parku, u lesa… Vyberte si takové místo, na kterém vám bude celou hodinu příjemně. Berte v úvahu všechny ptáky, které během své hodiny spatříte – není důležité, zda přímo přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem.

krmítkoPro správné vědecké výsledky je podstatné, abyste žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto se pro každý druh zaznamenává nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v zorném poli. Za každý druh je třeba hlásit jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat se nerozlišují. Hodit se může i dalekohled a příručka k určování ptáků.

Formulář k zaznamenávání ptáků si lze stáhnou elektronicky do mobilu či počítače, zapisovat samozřejmě můžete i klasicky s tužkou a papírem. Vše potřebné najdete na samostatném webu Ptačí hodinky ptacihodinka.birdlife.cz. Výsledky – ať už klasickou poštou či elektronicky – odešlete prosím ČSO do týdne od pozorování, tedy do 15. 1. 2021.