Úvod > Aktuality > V pátek a sobotu budou Švédi dobývat Kroměříž

V pátek a sobotu budou Švédi dobývat Kroměříž

Vydáno 9. května 2019 Zážitky
Na bitevní pole třicetileté války se přesunet ev čase, pokud se v pátek 10. a v sobotu 11. května vydáte do Kroměříže. V pátek začne program ve 20:00 hodin průvodem vojáků od Pionýrské louky. V sobotu pak proběhne vojenské tažení městem a dojde k ozbrojenému střetu u zámku na Sněmovním náměstí.
Švéd vojákV pátek 10. května začne program Dobývání Kroměříže ve 20:00 hodin průvodem vojáků od Pionýrské louky. Můžete se k nim přidat a projít s nimi celou trasu po Kojetínské ulici na ulici Třebízského, Na Sladovnách, Na Kopečku až na Velké náměstí. Tam začne ve 20:30 hodin koncert skupiny Tempus, která hraje žánr zvaný středověký rock, nebo chcete-li gothic rock.

V sobotu 11. května se vojáci vydají na další průvod. V 10:00 hodin vyjdou z ulice Vejvanovského a půjdou do Moravcovy ulice, odtud Farní a Vodní ulicí na Velké náměstí. V 10:30 vypukne menší ozbrojená šarvátka na Sněmovním náměstí u zámku. Samotný program v Podzámecké zahradě pak začíná ve 13:30 hodin představením vojenských jednotek třicetileté války a v 15:00 hodin propukne samotná bitevní ukázka.

ŠvédiKroniky píší o tom, že v roce 1643 přitáhlo k hradbám Kroměříže švédské vojsko pod velením generála Torstenssona. Ve městě se nacházelo jen 250 vojáků, přesto se měšťané rozhodli bránit. Kroměřížané doufali v pomoc vojska hraběte Gallase, které se utábořilo sotva 20 kilometrů od města. Přestože Gallas měl díky své jízdě dvojnásobnou převahu nad Švédy, nechal Kroměříž svému osudu. Po prolomení Kovářské brány se do města dostali i vzbouření Valaši, kteří se rozhodli přidat na stranu Švédů. Dobyvatelé město vydrancovali, sebrali cennosti a zanechali jej v plamenech. Zničená Kroměříž se z porážky vzpamatovávala bezmála dvacet let.
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.