Úvod > Aktuality > V pátek 5. června nastane polostínové zatmění Měsíce
V pátek 5. června nastane polostínové zatmění Měsíce
"> "> ">

V pátek 5. června nastane polostínové zatmění Měsíce

Vydáno 5. června 2020 Zážitky
V pátek 5. června 2020 nastane okolo 21. hodiny druhé ze dvou měsíčních zatmění, které je možné v tomto roce v České republice spatřit. Předpověď počasí sice pozorování nepřeje, přesto se jedná o zajímavý astronomický jev.
MěsícJak se zdá, počasí nejspíš pozorování večerní oblohy přát nebude. I kdyby však bylo zcela jasno, spatřit letošní červnové polostínové zatmění Měsíce by nebylo jednoduché - astronomové praví, že páteční zatmění bude na hranici viditelnosti pouhýma očima, navíc jeho maximální fáze nastává při východu Měsíce. V Praze Měsíc vyjde ve 20:53 hod., největší přiblížení úplňku k plnému zemskému stínu se odehraje ve 21:25 hod., to bude Měsíc svým jižním okrajem asi 0,2° severně od plného zemského stínu.

hvězdárnaŠtefánikova hvězdárna připravila na pátek 5.6. (21:00 - 23:00) pozorování oblohy dalekohledem, stejně jako Hvězdárna Ďáblice, která bude otevřena od 21:30 do 23:00 hodin. Když bude pršet, nechte procházku za tajemstvím vesmíru na jiný den. Měsíc lze nejlépe pozorovat v období první čtvrti, kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku, vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Další pozorování se budou konat 6., 7., 9., 10., 11., 12. i 13. června na Štefánikově i ďáblické hvězdárně. Pozorování je včak možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem.
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice - Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.