Úvod > Aktuality > V pátek 13. začínají v Národním zemědělském muzeu první Selské trhy
Památky

V pátek 13. začínají v Národním zemědělském muzeu první Selské trhy

  • Vydáno13. května 2011
V pátek třináctého je hloupost sedět doma, když právě začínají Selské trhy v Národním zemědělském muzeu Praha! Muzeum na pověry evidentně nevěří. Jinak by si nezvolilo jako zahajovací den pro staronovou tradici Selských trhů zrovna pátek třináctého května. A co pranostiky? Inu vybrat si ještě k tomu dva ledové muže, v tom je taky jistá dávka srdnatosti.
Ti, co na pověry nevěří a vydají se v pátek třináctého mezi 14:00 a 20:00 na pražskou Letnou k Národnímu zemědělskému muzeu, objeví nejen nově a krásně upravený dvůr muzea (vchod možný i z Letohradské ulice) i s živými ovečkami a slepicemi, ale také Selské trhy, které zpestří nabídku čerstvých a původních regionálních potravin obyvatelům a návštěvníkům Letné i širokého okolí. A ti, co dají na pověry, nemusí být smutní a mohou přijít v sobotu 14.5., kdy bude otevřeno od 9:00 do 16:00 hod.

Páteční trh bude sice mírně bohatší o voňavé klobásky z Mělníka a původní směsi koření  z Chomutova, aby se chalupáři mohli před cestou z Prahy dobře zásobit, ale ani sobotní návštěvníci nepřijdou zkrátka. Kromě klasických výpěstků a dalších potravin, včetně pravých uzenin, si po oba dny mohou vybrat z bohaté nabídky jedinečných a originálních českých, moravských i slezských produktů, z nichž mnohé jsou držiteli různých ocenění kvality – od Regionální potraviny až po Českou chuťovku. Ať už to jsou 100% ovocné šťávy nejen  z tradičních slezských sadů, nefalšovaný severočeský med,  slavné původní Štramberské uši i neméně pověstné Valašské frgále, chutné Babiččiny ovocné čaje, čerstvé mléko přímo ze selského dvora, chybět nebude ani skvělé moravské víno z rodinného bzeneckého vinařství a ještě mnohá další lákadla, nechte se i překvapit!

Organizátoři mysleli i na ty, kteří nepřijdou za velkými nákupy, ale budou se chtít třeba jen občerstvit – určitě si vyberou  z různých nabízených pochoutek. A k těm patří i dobrá káva z rodinné pražírny – bylo by škoda ji neochutnat, tím spíš, že se přitom můžete o přípravě lahodného nápoje i leccos zajímavého dozvědět – to pak chutná dvojnásob! A pro hladové a žíznivé bude i grilovačka a pivo!

Jíme dobře, pomalu a s požitkem! Ne, to není žádná cimrmanologická či švejkologická věta, ale téma povídání s tou nejpovolanější osobou – prezidentkou pražského convivia Slow Food paní Blankou Turturro, která tento celosvětový fenomén přiblíží přednáškou všem zájemcům, a samozřejmě  kde jinde, než přímo na Selských trzích v NZM Praha v pátek 13.5. od 16:30.  Vstup je stejně jako na Selské trhy zdarma, vyplatí se ale přijít včas, přednášková místnost v přízemí budovy muzea není nafukovací.

A dobrá rada na závěr – nenechávejte návštěvu Selských trhů v NZM Praha na poslední chvíli – i zde platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pořadatelé a organizátoři neručí za to, že některé zvláště zajímavé a lákavé potraviny nebudou vyprodány ještě dřív, než se zavřou brány. 

K návštěvě zahajovacích Selských trhů srdečně všechny zve Národní zemědělské muzeum Praha společně s občanským sdružením Český um – Artificium Bohemicum!
Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Další aktuality

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moravský ples v Praze, Zahájení turistické sezony v Příbrami, UmTrh na Palachově náměstí, Celodenní vystavení souprav metra v Depu Kačerov, Klášter Sázava – speciální prohlídka kláštera a jeho okolí pro malé i velké. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura