Úvod > Aktuality > V Pardubicích končí výstava Království mašinek
Mašinky v Pardubicích
"> Mašinky v Pardubicích "> Pardubický zámek "> Výstava hracek
Kultura

V Pardubicích končí výstava Království mašinek

  • Vydáno21. února 2014
Východočeské muzeum v Pardubicích se v neděli rozloučí s oblíbenou výstavou Království mašinek. Výstavu můžete navštívit v Kaňkově výstavním sále pardubického zámku.
Království mašinekVýstava Království mašinek se věnuje železničnímu modelářství a sběratelství železničních modelů. Kromě „vitrínové“ instalace modelů železničních lokomotiv, vagónů a všeho, co k železnici patří, jsou k vidění i ukázky modelových kolejišť od zcela miniaturních, po rozměrné diorámy. Výstava je doplněna ukázkami výroby a stavby železničních modelů, i technickými nákresy a fotodokumentací skutečných lokomotiv.

Většina exponátů směřuje k tuzemské železnici prezentací souprav Českých a Československých drah, budou zastoupeny i modely zahraničních předloh ze států střední a západní Evropy. Vystaveny jsou jak modely železniční osobní přepravy, tak modely nákladní dopravy, včetně zajímavé ukázky průmyslové železnice.

Naprostá většina vystavených modelů a kolejišť pochází z tuzemských soukromých sbírek, případně ze sbírek specializovaných muzejních institucí a spolků. Spolupráci se však kromě jiného podařilo navázat i s předními tuzemskými a zahraničními výrobci železničních modelů. Zároveň s výstavou Království mašinek můžete navštívit i výstavu Historické hračky, která potrvá do 16. března. Vstupné je společné na obě tyto výstavy. 

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.