Úvod > Aktuality > V Pardubicích otevřelo první muzeum, které vypráví příběhy pamětníků 20. století pomocí moderních technologií
Zdroj foto: Post Bellum
"> Zdroj foto: Post Bellum "> "> Zdroj foto: Post Bellum "> Zdroj foto: ČT24 - Česká televize "> Zdroj foto: ČT24 - Česká televize ">
Zážitky

V Pardubicích otevřelo první muzeum, které vypráví příběhy pamětníků 20. století pomocí moderních technologií

  • Vydáno15. března 2022
V úterý 15. března se v Pardubicích otevřel první Institut Paměti národa. Expozice plná moderních technologií vtáhne návštěvníky do historie a odvypráví skutečné příběhy pamětníků. Prostřednictvím panoramatické projekce, rozšířené reality, digitálního průvodce a deníků zavede návštěvníky mezi odbojáře, do bojů 2. světové války nebo komunistických vyšetřoven a lágrů.
Institut Paměti národa PardubiceDlouhodobý výstavní prostor v Institutu Paměti národa Pardubice provede návštěvníky 20. stoletím a odvypráví skutečné příběhy pamětníků. Expozice plná moderních technologií přímo vtáhne do minulosti.

Děti i dospělí budou moct v prvních měsících poznávat dějiny na pozadí příběhů dvou lidí, kteří prožili druhou světovou válku a kteří se podělili o své vzpomínky s dokumentaristy z neziskové organizace Post Bellum, která za celým projektem stojí. Prvním z průvodců bude armádní generál Tomáš Sedláček. Za druhé světové války bojoval ve Francii, Anglii, v Sovětském svazu a zapojil se i do Slovenského národního povstání. Po válce byl komunistickým režimem mučen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k doživotnímu trestu.

Institut Paměti národa PardubiceModerní dějiny bude také možné poznávat s příběhem odbojářky Jaryny Mlchové. Ta uměla připravit sloučeninu, která způsobovala falešnou žloutenku. Stovky lidí se díky ní vyhnuly transportům do koncentračních táborů. Uvězněným zase posílala balíčky s jídlem. Za účast v odbojové skupině jí hrozilo velké nebezpečí, a přestože její byt několikrát prohledávalo gestapo, nikdy nebyla prozrazena. 

Organizátoři z Post Bellum, spolu s partnery z 3dsense, Monument Office a Univerzity Karlovy, plánují postupně expozici měnit a rozšiřovat o další epochy a příběhy. K dispozici jich mají tvůrci díky sbírce Paměť národa více než třináct tisíc. Vedle výstavního prostoru nabízí Institut Paměti národa Pardubice místo pro setkávání, kde se pravidelně budou konat programy pro školy i veřejnost.
Institut Paměti národa v Pardubicích – výstava Za Československo!

Institut Paměti národa v Pardubicích – výstava Za Československo!

Výstava plná moderních technologií a skutečných příběhů, která vás vtáhne do minulosti. Unikátní expozice na pomezí hry – filmu – rozšířené reality vypráví skutečné příběhy pamětníků. Čeká vás nevšední zážitek.