Úvod > Aktuality > Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari
Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari
"> "> "> ">
Příroda

Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

  • Vydáno19. července 2020
V ostravské zoologické zahradě je přes léto otevřené safari. Zájemci se mohou safari expresem projet třemi rozlehlými výběhy s téměř stovkou afrických a asijských zvířat. Je mezi nimi i velké množství letošních mláďat, nechybí ani vzácná gazela perská, vodušky, buvoli anebo žirafy.
Safari v ostravské zoologické zahradě bylo otevřeno v roce 2014. Zahrnuje tři výběhy (Afrika, Persie a Indie) o celkové rozloze téměř šest hektarů, v nichž v současné době žije asi stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.
 

Stádo vodušek v Africe

Zoo Ostrava voduškyVe výbězích Afrika a Indie je k vidění i několik letošních mláďat. V africkém výběhu jsou to mláďata vzácných vodušek abok a mláďata antilop losích. Další mláďata jsou pak v indickém výběhu – celkem čtyři samečci axisů indických, další letošní mláďata mají vzácní jeleni barasinga nebo zástupce turů nilgau.

Ačkoliv se voduškám v lidské péči poměrně daří (v Evropě je chováno více než 200 jedinců ve více než 20 institucích), v přírodě obývá poměrně malé území v Jižním Súdánu a okrajově v Etiopii. Ze „starých“ obyvatel afrického výběhu je zde skupina pěti žiraf Rothschildových.
 

Vzácní kopytníci ve výběhu Persie

Zoo Ostrava Safari ExpressVe výběhu Persie žijí tři druhy velmi vzácných asijských kopytníků: onageři, daňci mezopotámští a gazely perské. Ačkoliv je v tomto výběhu nejmenší, je to největší asijská gazela nazývaná též džejran. Samci mají zesílené hrdelní chrupavky, které jim slouží v období říje k hlasové signalizaci.

Zoo před několika lety chovala dva samce této největší asijské gazely, z nichž jeden uhynul a druhého pak v rámci mezinárodní spolupráce převezli do Zoo Helsinky k devítičlenné skupině samic. Jeho mise zde byla úspěšná a Zoo Ostrava získala několik jeho potomků (tři samci).
 

Koza šroubonohá v Indii či skalka

Koza šroubonoháNejrozlehlejší výběh ostravského safari obývá nejvíce zvířat i nejvíce druhů. Tím nejnovějším je koza šrouborohá zastoupená třemi mladými samci. Typická je pro ně bradka, hříva a především mohutné rohy spirálně stočené nahoru, které mohou měřit okolo 100 cm. Pro ně byli často loveni, v důsledku čehož jsou v přírodě ohroženým druhem. Samice mívají rohy do 30 cm. Koza šrouborohá bývá nazývaná také koza kruhorohá nebo markhur.

Indický výběh dále obývá chovné stádo pestrých jelenů axisů indických, které tvoří jeden samec, dvě desítky samic a letošní mláďata. Dále je zde chovné stádo vzácných jelenů barasing čítající jednoho samce a pět samic. Mezi obyvateli tohoto výběhu jsou dále dva zástupci turů – nilgau pestrý a buvol domácí. Stádo nilgau čítá jednoho samce, čtyři samice a dvě letošní mláďata. Dvě samice buvola domácího pobývají často ve vodě u napajedla. Nepravidelně se zde vyskytuje také jediný zástupce indické avifauny – páv korunkatý.

Zoo Ostrava buvolZoo Ostrava chová středoasijský poddruh kozy šrouborohé, který dříve obýval většinu z hor ležících na březích horního toku řek Amudarja a Pandž v Turkmenistánu a Tádžikistánu. Pro tato horská zvířata zvyklá na pohyb v těžkém terénu byla ve výběhu vytvořena „skála“ sestavená z hromady velkých kamenů. Je situovaná na začátek výběhu u výjezdu z výběhu Persie.

Dovolujeme si upozornit, že jízda safari expresu může být s ohledem na pohodu zvířat či z provozních důvodů kdykoli zastavena. Vzhledem k tomu, že zvířata mají k dispozici rozlehlé výběhy s přirozeným porostem stromů a keřů, je třeba počítat i s tím, že někdy bude vidět jen část obyvatel.
Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava

1.6.
30.9.
Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava

Komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na zajímavé zpestření prohlídky zoo.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty