Úvod > Aktuality > V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti
V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti
"> "> "> ">
Zážitky

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

  • Vydáno11. září 2021
Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 11. a 12. září 2021 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
Areál Permonium má připomínat třísetletou tradici těžby uhlí u Rosic a Oslavan. Těžní věž dolu Kukla v Oslavanech je kulturní památkou, dolování černého uhlí se zde zastavilo v sedmdesátých letech minulého století. Věž má bezbariérový přístup, dostanou se na ni pohodlně také vozíčkáři nebo rodiče s kočárky. Kromě vyhlídkové věže je velkým lákadlem pro děti i dospělé Permonium pod věží, tedy obří bludiště v podobě důlních štol a chodeb, i když na povrchu. Hrou se tak všichni dozvědí, jak a v jakých podmínkách se doluje uhlí.

Odhalte tajemství staré miliony let a vydejte se přes důlní jezero, sopku, prales, spleť důlních chodeb, nadzemních bludišť a labyrintu až na samý vrchol těžní věže. Cestou parkem plným nevšedních scenérií, kulis a rekvizit, vás čeká spousta zábavy a poznání. Díky lanovému centru a obří lanovce si na své přijdou i milovníci adrenalinu. Návštěvníkům parku doporučujeme sportovní oblečení a vhodnou obuv.
 

Historické slavnosti v Oslavanech připomínají Přemysla Otakara I.

OslavanyOslavany na jižní Moravě možná znáte díky zábavnímu parku Permonium, ale víte, že právě tady byl roku 1225 založen klášter Vallis Mariae, Údolí Mariino, první ženský cisterciácký klášter na Moravě? Později jej přestavěli na renesanční zámek s arkádovým nádvořím, ale slavnostní vysvěcení kláštera roku 1228 si město dodnes připomíná při Oslavanských historických slavnostech.

O víkendu 11. a 12. září do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.

V neděli 12. září bude probíhat turistický a cykloturistický den. Na pěší trasu "Po hornických stezkách" i na cyklotrasu "Po Hornické stezce" se startuje od zámku Oslavany v 8:30 – 9:30 hodin. Pro zájemce však budou otevřeny i interiéry zámku Oslavany a kostel sv. Mikuláše.
Kostel sv. Mikuláše v Oslavanech

Kostel sv. Mikuláše v Oslavanech

První zmínka o původním farním kostele v Oslavanech je z roku 1320. Byla to pravděpodobně cisterciácky strohá stavba. V roce 1680 byl rozšířen přístavbou. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby realizované v letech 1770 – 1796.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Oslavany

Oslavany

V Oslavanech, městě v malebném údolí řeky Oslavy jihozápadně od Brna kdysi stával ženský cisterciácký klášter Vallis Mariae, později město proslavila těžba uhlí. Dnes sem turisté jezdí hlavně na dobré pivo, do hasičského muzea a také do zábavního parku Permonium v areálu bývalého dolu Kukla.

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.