Úvod > Aktuality > V Orlických horách se jede tradiční závod psích spřežení

V Orlických horách se jede tradiční závod psích spřežení

Vydáno 24. ledna 2019 Zimní sporty
V Orlických horách dávejte až do sobotního dopoledne pozor. Při vašem výletu vás mohou předjet nejen ostatní běžkaři, ale také musheři, respektive celá řada musherů se psím spřežením. V Deštném se celý týden koná již dvacátý třetí ročník soutěže Šediváčkův long. Jedná se o nejdelší závod psích spřežení v České republice (až 300 km) a jeden z nejtěžších závodů v Evropě. Na Šediváčkův long jezdí pravidelně závodníci ze dvanácti evropských států.
Šediváčkův longV Deštném v Orlických horách se od úterý 22. ledna 2019 jede již 23. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long. Závod je organizován nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě.

Šediváčkův longZákladnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout. Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.
 

Kde uvidíte v pátek a sobotu závodníky?

bivakV pátek se bude startovat ve 12 hodin od chaty Kristýna. Večer budou závodníci bivakovat na Zámečku – Pádolí. Vidět psy odpočívat ve sněhu a mushery stanovat, je velký zážitek. Ale pro závodníky, ať už dvounohé či čtyřnohé to nebude žádný med, teploty v noci v Orlických horách klesají pod -15°C...

V sobotu vyjedou závodníci z Pádolí v 8:00 a k chatě Kristýna přijedou asi v 10 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledů závodu proběhne od 15:00 hodin u Kristýny.
 

Závod se jmenuje po huskym Šediváčkovi

HuskyPřed několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v české republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první“ ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák - byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long“.
Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.

Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.