Úvod > Aktuality > V Orlickém akváriu si prohlédnete lososy a jiné vltavské ryby
V Orlickém akváriu si prohlédnete lososy a jiné vltavské ryby
"> "> "> Akvárium zámeckého areálu v Orlíku nad Vltavou zdobí prírodovedný unikát "> Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií "> Uvidíte zde napríklad sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb
Příroda

V Orlickém akváriu si prohlédnete lososy a jiné vltavské ryby

  • Vydáno29. srpna 2019
Akvárium zámeckého areálu v Orlíku nad Vltavou ukáže všem milovníkům přírody ryby, které žijí v orlické přehradě nebo na území České republiky. Uvidíte zde typické ryby našich vod, jako jsou kapři, štiky, okouni, pstruzi, sumci, jeseteři, ale i méně známé ryby českých řek a rybníků. Aktuální výstava s názvem "Když lososi táhly Vltavou" vás přenese do časů, kdy tyto ryby pravidelně putovaly českými řekami.

Sumci, kapři, lososi a zaniklá Vltava

LososVýstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte zde například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Aktuálně je zde unikátní výstava živých lososů, která mapuje jejich život v českých řekách. Součástí akvarijní expozice je také výstava fotografií z doby, kdy orlická přehrada ještě nebyla přehradou. Prohlédněte si, jak to vypadlo před její výstavbou, když zde před rokem 1960 stály kostely, mlýny, pily, hospodářské a obytné budovy a zaniklo tak několik vesnic a osad. Výstava je k vidění do konce října 2018.


Noční prohlídka zámku a výstava šlechticů v boji za vlast

OrlíkTaké zámek Orlík nezůstává s letní nabídkou pozadu. V sobotu 31. srpna láká na noční prohlídku od 22 hodin. Prohlídka zámkem bude v tuto netradiční hodinu rozšířena o další tři místnosti. Průvodce vás seznámí s historií zámku Orlík, nahlédnete do místností ve stylu empíru, romantismu a druhého rokoka, zbrojnice, puškové a trofejové chodby.

Od 1. do 31. srpna jsou navíc pokoje orlického zámku oživeny výstavou s názvem Šlechta v boji za českou státnost. Výstava přibližuje iniciativy české šlechty v letech 1938 – 1939, kdy bylo Československo bezprostředně ohroženo nacismem. Představitelé šlechty tehdy následně vytvořili tři deklarace, ve kterých vyjádřili svou bezvýhradnou věrnost vlasti a českému národu. Výstava je tvořena rodokmeny jednotlivých signatářů a jejich rodin v sedmi místnostech jindy nepřístupného třetího patra zámku. Jednotné vstupné je 50 Kč. Výstava je bez výkladu, ale s průvodcem, v předem určený čas, který je uveden na vstupence: 9:05, 10:05, 11:05, 12:05, 13:05, 14:05, 15:05 a 16:05 hodin.
Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.