Úvod > Aktuality > V olomoucké zoologické zahradě se zabydlují "plaváčci" z Prahy
Levharti z Olomouce poskytli domov Pražákum
"> Levharti z Olomouce poskytli domov Pražákum "> Tygr sumaterský se prestehoval do Brna "> Lemur "> Prepravní bedýnka "> Tygr v novém domove
Příroda

V olomoucké zoologické zahradě se zabydlují "plaváčci" z Prahy

  • Vydáno6. června 2013
Zaměstnanci ze Zoologické zahrady v Olomouci se v úterý vydali na cestu do vodou zatopené Prahy. Tamní zahrada vyslala totiž prosbu o převoz dvou kočkovitých šelem (levharta jávského a tygra sumaterského) a dvou lemurů (vari červený). Zoo Olomouc se pro ně stane dočasným domovem, než v Troji opadne voda a zoo se bude moci zvířat opět ujmout. Jaký čas bude Praha na své "nadechnutí se" potřebovat, však prozatím není známo.
LevhartPřed samotným odjezdem chovatelů z Olomouce následovalo nutné stěhování na pavilonu šelem. Samec levharta mandžuského z Olomouce tak velmi nečekaně musel vyměnit své letité bydlení za zcela nové vícehvězdičkové prostory chovného centra pro levharty mandžuské, které se bude již brzy otvírat olomoucké veřejnosti. Tato šelma je jednou z největších vzácností olomoucké zoo, ve volné přírodě se vyskytuje méně než 40 kusů. Uvolnil tak místo levhartovi jávskému, jenž je naopak chloubou pražské zahrady, ta je jedním ze dvou chovatelů v Evropě. Ve volné přírodě přitom žije méně než stovka jedinců.

Ošetřovatelé přijeli až na místo samé bez velkých problémů, do pražské zoo se dostali téměř suchou nohou, neboť zvířata nakládali v její horní části. Samozřejmě se na jejich pohodu bylo zbytečné dotazovat, protože se v dřívějších dnech již potýkala s přesunem do míst, kde jim nehrozilo nebezpečí. Zvířata se nakládala v bdělém stavu, do přepravních beden přešla sama, ač levhartovi se prý příliš nechtělo.

Na cestu samotnou jim do Brna dělal společnost ještě další tygr sumaterský, kterého olomoučtí ošetřovatelé převáželi do brněnské zoologické zahrady. Krátce před půlnocí vjelo bránou zoologické zahrady auto spolu se všemi zvířaty z Prahy. Ihned po příjezdu byla umístěna do svých dočasných domovů. S levhartem jávským se můžete setkat v pavilonu šelem stejně jako s lemury na pavilonu opic. Samice tygra však zůstane vašemu pohledu skryta.

Dnešním dnem se pražští plaváčci pomalu zabydlují, ale levhart si ještě „zubní kartáček a pyžamo nevybalil“. Důsledkem nového prostředí a přesunů potřebuje delší čas, než si přivykne. Zkušení ošetřovatelé se nejen o něj starají s láskou a péčí. Přejeme všem ubytovaným, aby je už potkávaly dny plné sluníčka, aby co nevidět zase byli ve své levhartí, tygří i lemuří kůži a brzy se mohli vrátit domů. Praze držíme všechny palce, které máme.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.