Úvod > Aktuality > V olomoucké zoologické zahradě se otevře pavilon levhartů mandžuských
V úZoo Olomouc otevre zbrusu nový pavilon levhartu mandžuských
"> V úZoo Olomouc otevre zbrusu nový pavilon levhartu mandžuských "> Zoo pocítá s vypuštením levhartu zpet do volné prírody
Příroda

V olomoucké zoologické zahradě se otevře pavilon levhartů mandžuských

  • Vydáno1. července 2013
V úterý 2. července se v Zoo Olomouc otevře zbrusu nový pavilon levhartů mandžuských. Návštěvníci budou moci obdivovat jednu z vůbec nevzácnějších kočkovitých šelem na světě ve třech venkovních výbězích i ve vnitřních ubikacích.
V Olomouci se otevře pavilon levhartů mandžuskýchNový pavilon pro levharty mandžuské bude v Zoo Olomouc slavnostně otevřen již zítra, 2. července 2013 v 9:45 hodin. Opticky působí objekt jako dvě jeskyně s vyhlídkovou terasou. Výběh je koncipován do podoby jeskynního útvaru tak, aby v průběhu času pavilon splynul s okolní přírodou. V „levhartinci" nabídne zoo návštěvníkům další sociální zařízení potřebné v rozlehlém areálu parku. Olomoučtí chovatelé doufají, že v novém prostředí budou mít zvířata ideální podmínky pro posílení chovatelských úspěchů, a dokonce počítají s vypuštěním těchto zvířat zpět do volné přírody, kde v současné době žije pouze několik desítek jedinců.

Levhart mandžuský je nejseverněji žijící velká forma levharta skvrnitého s hustou až 50 mm dlouhou srstí. Jeho zbarvení je světlejší s velkými, řídce rozmístěnými rozetami. K dalším rozpoznávacím znakům patří dlouhý hustě osrstěný ocas a šedě zbarvené oči. Černě zbarvení jedinci se u tohoto poddruhu nevyskytují. Celková délka samců činí 170–190 cm, samic 140–175 cm, délka ocasu 60-97 cm, kohoutková výška 50–75 cm.

V přírodě se tento levhart v současné době vyskytuje pouze na Dálném východě na pomezí Ruska, severní Koreje a Číny. Žije v oblastech, v nichž v zimě dochází k poklesům teplot hluboko pod bod mrazu a napadne zde velké množství sněhu a naopak v létě tam panují velká horka. Okolo 30 jedinců žije v Rusku, několik dalších levhartů je rozptýlených v Číně v blízkosti ruských hranic.


 
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.