Úvod > Aktuality > V Olomouci rozkvetl největší květ vodních rostlin: Viktorie cruzova a nečekaně také Strelícia královská
Příroda

V Olomouci rozkvetl největší květ vodních rostlin: Viktorie cruzova a nečekaně také Strelícia královská

  • Vydáno1. srpna 2020
Výstaviště Flora Olomouc není ani letos ochuzeno o jedinečný květ Victorie cruziany (Viktorie cruzova), který právě vykvetl v tropickém skleníku ve Smetanových sadech. V Olomouci je viktorie pěstována již od roku 1924. Každoročně přiláká mnoho zvídavých návštěvníků nejen v době jejího krátkého kvetení. Letos se návštěvníci mohou podivovat nad květem Strelície královské, která zcela nečekaně vykvetla také.

Jedinečný leknín Victoria cruziana otevřel v tropickém skleníku svůj bílý květ! Bohužel unikátní rostlina vykvétá sněhově bílými vonnými květy v noci a s přibývajícím světlem se zavírá. Navíc kvete opravdu krátce, cca dva dny. Poté se otevírá podruhé,avšak mění barvu na růžovou. Avšak nezoufejte, v těchto dnech se v Olomouci očekává další rozkvět této perly tropického skleníku.

Květy viktorie jsou největší z květů vodních rostlin, v průměru dosahují až 30 cm a vykvétají zpravidla v noci. Tato vodní rostlina pocházející z Jižní Ameriky je ukotvena v bahně. Listy plovoucí na hladině jsou okrouhlé, na okrajích výrazně vyhrnuté dosahující průměru až 150 cm. Jsou žebernaté s ostny a unesou i dospělého ležícího člověka. Květy jsou leknínovité, otevírají se vždy po setmění, okvětní lístky jsou špičaté, zprvu bílé, později však zrůžoví.
 

Nečekaný květ Strelície královské

strelicia olomoucV Palmovém skleníku nečekaně vykvetl jeden květ Strelície královské. Tato rostlina u nás běžně kvete asi od prosince do března a v tomto období je to opravdu podivuhodné. Květ strelície někomu připomíná kohoutí hlavu nebo dokonce plachetnici. Víte ale, jak tato rostlina získala svůj název?

Švédský botanik Carl Peter Thunberg, který koncem 18. století květinu objevil v Jižní Africe, ji nazval na počest královny Luisy Meklenbursko-Strelické, manželky pruského krále Bedřicha Viléma III. Krásná panovnice, matka devíti dětí byla tehdy u obyvatel hlavního města tehdejšího Pruska – Königsbergu (Královce) velice oblíbena.Takže kdo si tuto unikátní podívanou nechce nechat ujít, ať vyrazí do Sbírkových skleníků na Floře. Otevřeno je zde každý den kromě pondělí od 9:30 do 18:00 hodin.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Další aktuality

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Skleníky Flory Olomouc ve Smetanových sadech patří k největším v ČR. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny – s vyjímkou zimních měsíců – téměř po celý rok. V listopadu je tu otevřeno o víkendech, vždy od 9:30 do 16:00 hod.
Olomoucký kraj | Příroda

Advent v Olomouci začne už v pátek

Vánoční trhy s bohatým kulturním programem již od pátku 18. listopadu oživí centrum města, ulice se rozezní vánočními koledami a náměstí se rozzáří duchem Vánoc. Vychutnat si tu můžete tradičně horký punč s pohledem na dominantu města a památku UNESCO – Sloup Nejsvětější Trojice. Vánoční trhy 2022 se v Olomouci konají od 18. 11. do 23. 12. 2022.
Olomoucký kraj | Zážitky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2022 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
Olomoucký kraj | Životní styl