Úvod > Aktuality > Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin
Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin

  • Vydáno8. února 2022
Téměř sto let se vedou diskuze a spory o tom, kde by měla být nastálo vystavena Slovanská epopej, slavné dílo malíře Alfonse Muchy. Nyní je soubor obrazů umístěn ve zrekonstruovaném zámku Moravský Krumlov, za několik let by se měl s konečnou platností odstěhovat do Prahy, a to do nově upraveného paláce Savarin v ulici Na Příkopě, který prochází náročnou přestavbou. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Slovanskou epopej.
epopejCyklus monumentálních obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej provází celé století otázka, kam jej umístit. Dvacet pláten inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů od roku 1928 nachází útočiště na různých místech. Nejprve byl ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, do roku 2021. Mezitím se podařilo zrekonstruovat výstavní prostory zámku v Moravském Krumlově, kde nakonec Epopej našla staronový domov. Bude zde vystavena až do roku 2026.
 
epopejHlavní město Praha mezitím hledá vhodné prostory, kde by mohla Slovanská epopej být nastálo. Takovým místem se stal palác Savarin na Václavském náměstí, který nyní prochází zevrubnou rekonstrukcí pod správou firmy Welwyn. Ta by měla být hotová ke konci letošního roku. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Muchovy obrazy. Město bude mít prostory pronajaté na 25 let s pětiletou opcí, provoz a správa by měla být svěřena Welwynu. Tím by měl být ukončen i spor s vnukem slavného malíře, Johnem Muchou a Hlavním městem Praha o vlastnictví pláten. V případě podpisu dohody mezi městem Prahou, firmou Welwyn a Nadací Mucha uzná John Mucha vlastnické právo Prahy na Epopej a stáhne svou žalobu.
 
V paláci Savarin bude Slovanská epopej umístěna do speciální expozice, která bude mít i rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou i obchodem s upomínkovými předměty. Měl by zde být vystaven také rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha, která obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.
Palác Savarin v Praze

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.