Úvod > Aktuality > Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin
Kultura

Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin

  • Vydáno8. února 2022
Téměř sto let se vedou diskuze a spory o tom, kde by měla být nastálo vystavena Slovanská epopej, slavné dílo malíře Alfonse Muchy. Nyní je soubor obrazů umístěn ve zrekonstruovaném zámku Moravský Krumlov, za několik let by se měl s konečnou platností odstěhovat do Prahy, a to do nově upraveného paláce Savarin v ulici Na Příkopě, který prochází náročnou přestavbou. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Slovanskou epopej.
epopejCyklus monumentálních obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej provází celé století otázka, kam jej umístit. Dvacet pláten inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů od roku 1928 nachází útočiště na různých místech. Nejprve byl ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, do roku 2021. Mezitím se podařilo zrekonstruovat výstavní prostory zámku v Moravském Krumlově, kde nakonec Epopej našla staronový domov. Bude zde vystavena až do roku 2026.
 
epopejHlavní město Praha mezitím hledá vhodné prostory, kde by mohla Slovanská epopej být nastálo. Takovým místem se stal palác Savarin na Václavském náměstí, který nyní prochází zevrubnou rekonstrukcí pod správou firmy Welwyn. Ta by měla být hotová ke konci letošního roku. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Muchovy obrazy. Město bude mít prostory pronajaté na 25 let s pětiletou opcí, provoz a správa by měla být svěřena Welwynu. Tím by měl být ukončen i spor s vnukem slavného malíře, Johnem Muchou a Hlavním městem Praha o vlastnictví pláten. V případě podpisu dohody mezi městem Prahou, firmou Welwyn a Nadací Mucha uzná John Mucha vlastnické právo Prahy na Epopej a stáhne svou žalobu.
 
V paláci Savarin bude Slovanská epopej umístěna do speciální expozice, která bude mít i rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou i obchodem s upomínkovými předměty. Měl by zde být vystaven také rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha, která obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.
Palác Savarin v Praze

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Další aktuality

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty

Ve středu začíná Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již šedesát let nabízí návštěvníkům festival Zlatá Praha možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky. Letošní 60. ročník se koná od středy 20. do soboty 23. září v Nové budově Národního divadla. Přinese očekávané premiéry i přehlídku osmaosmdesáti snímků.
Praha | Kultura

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Praha | Gurmánská turistika

Festival Future Gate láká na legendy sci-fi filmu

Od 26. září začíná v Praze jubilejní 10. ročník největšího středoevropského filmového festivalu sci-fi filmů a kultury Future Gate. Letošním hlavním hostem akce bude kanadský herec Michael Ironside, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském kině Lucerna převezme cenu za přínos žánru sci-fi. Festival uvede Ironsidovy filmy Hvězdná pěchota (1997, režie Paul Verhoeven) a Scanners (1981, režie David Cronenberg). Ještě před samotným zahájením festivalu proběhne beseda se dvěma Čechy, z nichž se minimálně jeden podívá již brzy do vesmíru. Stíhací pilot Aleš Svoboda a český umělec Yemi A.D. se setkají v besedě s názvem Česko ve vesmíru, kterou bude moderovat Martin Veselovský. Festival rovněž přivítá řadu dalších českých hostů z oblasti filmu i vědy, kteří zpestří bohatý doprovodný program.
Praha | Kultura