Úvod > Aktuality > V Novém Městě nad Metují se otevře nová turistická sezona
V Novém Městě nad Metují se otevře nová turistická sezona
"> "> Zámek Nové Mesto nad Metují "> Výstava veteránu "> Husovo námestí v Novém Meste
Památky

V Novém Městě nad Metují se otevře nová turistická sezona

  • Vydáno10. dubna 2019
V Novém Městě nad Metují se otevře turistická sezóna 2019, ato v sobotu 13. dubna. Bohatý program se bude odehrávat na Husově náměstí a na zámku budou probíhat speciální kastelánské prohlídky zámecké zahrady a špýcharu. Nebudou chybět ani tradiční zámecké trhy.

Sobotní Brány města dokořán

Nové město nad MetujíV sobotu 13. dubna 2019 se Novém Městě nad Metují uskuteční oblíbená akce "Brány města dokořán" – kulturní program k zahájení turistické sezony. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční zámecké trhy, které oživí od 9:30 do 17 hodin nádvoří novoměstského zámku. Bude zde probíhat prodej ručně vyráběných šperků, domácích povidel, bylinných sirupů, perníčků, džemů, koření, hraček, malovaného textilu, dekorací, kávy, cukrové vaty a mnoho dalšího...

Před zámkem budou k vidění automobiloví a motocykloví veteráni z Klubu historických vozidel Metuje. Děti určitě ocení výstavu vláčků a modelové železnice v zámecké Galerii pod Žebrovkou. Tu bude moci zhlédnout kromě soboty 13. dubna také v neděli 14. dubna.


Speciální kastelánské prohlídky zámku

Nové Město nad MetujíSoučasně se budete moci vydat na speciální kastelánskou komentovanou prohlídku zámecké zahrady a špýcharu, který je běžně pro veřejnost uzavřen. Prohlídky netradičních prostor zámeckého areálu se budou konat v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.

Renesanční zámek v Novém Městě nad Metují je vyhlášený interiéry ve stylu secese, kubismu a funkcionalismu, zahradou, na jejíchž úpravách se podílel architekt Dušan Jurkovič, a také nápady, s nimiž se jinde setkáte jen málokdy nebo nikdy. Snažil se zachovat co nejvíce historických atributů a současně zde zakomponovat nové, moderní prvky a technické zařízení (např. ústřední topení, vodovod, elektřina a telefon). Byly zde také zřízeny koupelny a instalovány dva výtahy: nákladní a osobní. Ve 20. a 30. letech 20. stol. na Jurkovičovu práci navázal rovněž schopný architekt Pavel Janák za pomoci dalších předních českých umělců, např. prof. Fr. Kysely, M. Teinitzerové a H. Johnové.

Vstupné do zámku stojí 130 korun, studenti a senioři zaplatí 90 Kč.
Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.