Úvod > Aktuality > V Nové oranžerii na Pražském hradě uvidíte expozici citrusů
V Nové oranžerii na Pražském hradě uvidíte expozici citrusů
"> "> ">
Příroda

V Nové oranžerii na Pražském hradě uvidíte expozici citrusů

  • Vydáno31. července 2016
Areál Pražského hradu nabízí návštěvníkům šest překrásných zahrad. Na severní straně naleznete největší klenot mezi zahradami, zahradu Královskou. Ta nejen, že zaujímá největší rozlohu, ale také obsahuje nepřeberné množství zajímavých historických i moderních staveb. V oranžerii Evy Jiřičné v Královské zahradě můžete navštívit expozici citrusových rostlin. Moderní skleník slavné české architektky se nachází v Královské zahradě východně od Míčovny. Od roku 2013 se v Oranžérii znovu obnovuje pěstování citrusů. Během léta je přístupná denně od 12 do 18 hodin, vstupné činí 20 Kč.
Nová oranžerie dokončená v roce 2001 získala mnohá ocenění – je totiž zajímavým příkladem vstupu moderní architektury stylu hi-tech do historického kontextu.

Oranžérie – místo pro pěstování cizokrajných rostlin, především citrusů – vznikla na návrh architekta Bonifáce Wolmuta počátkem 60. let 16. století. Tvořily ji dosud zachované kamenné obvodové stěny a lehce rozebíratelná konstrukce střechy. V místě dnešní nové Oranžérie byl v 50. letech minulého století vybudován skleník, jehož technický stav však již na sklonku milénia nebyl vyhovující.

Z iniciativy paní Olgy Havlové, manželky prezidenta, byl v letech 1999 – 2001 vybudován Správou Pražského hradu nový skleník Oranžérie, který získal několik architektonických ocenění. Moderní kontrukci navrhla světoznámá česko-britská architektka Eva Jiřičná tak, aby nezasáhla do zachované rudolfínské zdi.
Míčovna Pražského hradu

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.